E-Dönüşüm teknolojileri kapsamında başlanan E-fatura sistemi, elektronik ortamda hazırlanan faturalardır. E-fatura sistemleri herhangi bir kağıda basılmazlar. Bu faturalar sunucular aracılığı ile alıcı ve satıcılar arasında iletilir. Kağıt fatura ile tamamen aynı hukuki nitelikleri taşıyan E-fatura sistemi, kağıt masraflarından da kurtulmayı sağlamaktadır. Buna göre 2017 senesi itibari ile brüt olarak satış hasılatları 10 Milyon TL ve üzerinde olan bütün kurum ve kuruluşlar 421 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu kapsamında, e-Fatura mükellefi olarak kabul edilmektedir. E-fatura sisteminin önemli bazı avantajları ise:

  • Fatura kaybı, fatura çıktısı, alma ve kağıt masrafından kurtulmanız sayesinde bu masrafları firmanız için farklı kalemlere dağıtabilirsiniz.
  • Masraf kalemlerinin düşmesi sayesinde iş gücü artışından faydalanabilirsiniz.
  • E-fatura ile birlikte kağıt fatura derdinden kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra dijital faturalaşma ile hem doğaya hem de şirket bütçenize de katkıda bulunabilirsiniz.
  • E-fatura sistemi ile birlikte, geçmişe dönük olan tüm fatura arama ve bunun zaman kaybetme endişesi de söz konusu olmamaktadır. Uyumsoft.com aracılığı ile dilediğiniz tüm faturaları dijital arşivde muhafaza edebilirsiniz.
  • Dilediğiniz verileri en kısa sürede E-arşiv üzerinden bulabilirsiniz.
  • E-fatura sistemi oldukça güvenli bir sistemdir. Bu sayede şirketinizin fatura bilgileri güvende olur. Bu bilgilerin sizin tarafınızdan yetkilendirilmiş kişiler tarafından görüntülenebilmesi söz konusu değildir.
  • E-fatura sistemi sayesinde şirket maliyetlerinizi de düşürebilirsiniz.
  • E-fatura ile Noter Onay maliyetlerini de kısabilirsiniz.

E-fatura sisteminin tüm avantajlarının yanı sıra dilerseniz cep telefonlarınızdan dilerseniz de tablet ya da bilgisayarlar üzerinden faturalarınızın tamamına erişebilirsiniz. E-fatura ile faturalarınızı güvenli şekilde arşivlendiğinden emin olabilirsiniz. Bu arşiv süresi 10 senedir. Dilerseniz evden dilerseniz de iş yerinden E-fatura uygulamalarına da kolayca erişebilirsiniz. Bunun yanı sıra faturalarınızı mail sistemi gibi taslak oluşturarak da hazırlayabilir ya da çalışma ortamı hazırlayabilirsiniz. Bunun dışında fatura sınırlaması da söz konusu değildir. Bundan dolayı da fatura gönderimlerini toplu olarak sağlayabilirsiniz. E-fatura sistemi sayesinde bakım ve güvenlik gibi tüm güncellemeler ile uğraşmadan devamlı güncel şekilde tutabilirsiniz.

E-defter başvuru ve e-Defter geçiş hakkında daha fazla bilgi almak için hemen tıklayın!