İnsanlar, tarih boyunca birbirlerini mutlu etmek için uğraştılar. Ve çoğu zaman da bu mutlu etme yolunu hediye vermede buldular. Duygu durumu, zaman ya da mekan farketmeksizin verilen neredeyse her hediye; hediyeyi alanda güzel duygular uyandırır. Günümüzde bazı özel günlerde hediye vermek son derece olağan bir durumdur. Mesela; yılbaşı, 14 Şubat Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü, Kadınlar Günü gibi çeşitli zamanlar hediye alıp verme eyleminin yoğunlaştığı dönemlerdir.

14 Şubat Sevgililer Günü’nde ve Kadınlar Günü’nde birincil seçenek çiçek olurken diğer günlerde farklı hediyeler ya da hediye kombinasyonları tercih edilmektedir. Bunlara ek olarak doğun günlerinde de hediye vermek artık son derece olağan bir durum. Hatta hediye verme eyleminin  yapılmaması garip karşılanabiliyor.

Doğum gününde hediye nasıl seçilir?

Doğum günü ya da bir başka özel gün farketmeksizin aslında hediye, ihtiyaca yönelik ya da manevi değerde olmalıdır. Örnek vermek gerekirse; Benim elimde Sunay Akın’ın Kırdığımız Oyuncaklar kitabı mevcut. Bir başka arkadaşım aynı kitabı hediye ederse benim bir işime yaramayacaktır. İşte buradan hareketle doğum günü hediyesi seçerken mutlaka ihtiyaca yönelik olmasına dikkat edin.

Hediyeyi alan kişinin ilgi alanında olmasına dikkat edin.

Manevi değeri olan hediyelerin bir çok zaman çok daha unutulmaz hediyeler olduğunu bilin. Mesela eşiniz, babanız ya da erkek arkadaşınıza bir hediye alacaksınız ama ne alacağınıza karar veremiyorsunuz. Hemen gömlek, parfüm gibi basit seçeneklere yönelmeyin. Bu kolaya kaçmak olur. Onun yerine hediye edeceğiniz bir tesbih hem manevi değer oluşturacağından hem de stresi önlediğinden son derece mantıklı bir hediye seçimi olacaktır.

Ya da entelektüel bir arkadaşınız varsa ve ona hediye almakta zorlanıyorsanız seçenekleriniz kısıtlı da olsa çok fazla çeşit var. Mesela ona yazarından imzalı bir kitap, enstrümantal müzik albümü, hobi setleri ya da hiç olmadı bir kalem ve defter alabilirsiniz.