İnsanlığın icadından bu yana biriktirmek neredeyse herkesin hayatının bir köşesinde yer alır. Kimi güzel anılar biriktirirken kimileri de güzel anıları için para biriktirir. Bu birikimleri döviz, borsa gibi seçeneklerle de değerlendirmek mümkün ancak bunlar arasında en akla yatkın olan yatırım aracı ise altın hesabı olarak göze çarpıyor. Her yerde duyuyoruz bir altın hesabı cümlesi. Peki ama ne demek altın hesabı bileniniz var mı? Gelin bu konuyu biraz detaylı ama sıkmayacak biçimde ben açıklamaya çalışayım.

Altın hesabı nedir?

Çok özet biçimde açıklamak gerekirse altın hesabı şöyle anlatılabilir: Diyelim ki bir vadesiz hesap açtınız ve içeride paranız var. İşte bu paranın altın cinsinden değerlendirilmesine altın hesabı deniyor.

Altın hesabındaki altınlar kaç ayar?

Altın hesabında tutulan 1 gramlık altının saflık derecesi Binde 995 ve 24 ayar. Yani eğer altın hesabınız varsa altınlarınız bu saflık ve ayar derecesinde işlem görür.

Altın alış ve satış işlemleri ne zaman yapılır?

Bu işlemler için mesai saatleri kavramını gözünüzün önüne getirin. İş günlerinde sabah 09.00 ile akşam 17.25 arasında işlem yapabilirsiniz.

Altın hesabı için en iyi banka?

Müşteri memnuniyeti ve çevremden duyduklarım neticesinde altın hesabı için en iyi seçenek, Kuveyt Türk‘ün markası olan Seninbankan.com.tr Müşteri memnuniyetini ön planda tutan anlayışın ve altın hesabı için uygun koşulların varolması SeninBankan’ı bu alanda öncü kuruluşlardan biri haline getiriyor.

Altın hesabının avantajları nelerdir?

  • Bir kere altınınızı yanınızda taşımak, saklamak gibi riskler ve soru işaretleri ile kafanız karışmıyor. Altın hesabı olarak açılışı yapıyor ve altınlarınızı güvenilir ellere teslim etmiş oluyorsunuz.
  • Ayrıca elinize geçen çok küçük paralarla bile altın hesabınıza yatırım yapabiliyorsunuz. 1 TL’niz bile olsa…
  • Gerçek kişi hesapları için 100 Bin TL’ye kadar TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) yani devlet koruması altında oluyor altın hesabınız.
  • Bir limit değer koyarak altın hesabınızı güvence altına alabiliyorsunuz. Mesela altının gram fiyatı 100 TL’nin altına çıkarsa hesabımdaki altını TL hesabıma aktar gibi seçeneklerle kendinizi de güvence altına almış oluyorsunuz.

Altın hesabı ile ilgili tavsiyeler

Her ne kadar ben bu alanla ilgili çok ayrıntılı bilgiye sahip olmasam da araştırmalarım ve çevremden edindiğim bilgiler doğrultusunda size Seninbankan.com.tr’yi öneririm. Ayrıca “Senin Danışmanın” uygulamaları ile yatırım alanında nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlatan özel danışmanlarınız bile oluyor.

Maddi gücünüz artarken umarım iç huzurunuz ve merhamet duygunuz da artar.