Gıda üreticileri, çeşitli ürünlerde aroma türlerini kullanmaktadır. Aromalar, yapay aromalar ve doğal aromalar olarak sınıflandırılmaktadır. Doğal aromalar, alanında uzman gıda mühendisleri tarafından oluşturulan karışımlar ile yapılmaktadır. Doğal aromalarda da yapay aromalarda olduğu gibi çeşitli kimyasallar kullanılabilmektedir.

Doğal Gıda Aromaları Nasıl Üretiliyor? Kullanım Alanları Nelerdir?

Kullanılan kimyasalların farklı olması, kaynaklarının farklı olmasına bağlıdır. Orijinal aroma kaynağından elde edilen doğal aromalar içerisine ek olarak çözücüler ve koruyucular katılmaktadır. Aroma ürünleri içerikleri, bitkisel ve hayvansal ürünlerden oluştuğunda doğal aroma ürünleri olarak sınıflandırılmaktadır.

Doğal Aromalar

Günlük hayatımızda ihtiyacımız olan çeşitli gıda ürünlerinde çeşitli aromalar kullanılmaktadır.

Doğal aroma türleri arasında gösterilen ürünlerin elde edildiği hayvan ve bitki kaynaklarından bazıları şunlardır;

  • Meyve
  • Meyve suyu
  • Baharat
  • Sebze, sebze suyu
  • Yenilebilir ot, kök, yaprak ve bitki türleri
  • Fermente süt ürünleri
  • Deniz ürünleri
  • Et ve kümes hayvanları
  • Yumurta

Doğal aromalar, hayvan ve bitki kaynakları, kavurma, ısıtma gibi işlemler sonrasında elde edilmektedir. Aromalar, kullanıldıkları gıda ürünlerine hem koku hem de tat vermektedir.

Doğal Aroma Bileşenleri

Doğal aroma bileşenlerinin belirlenmesi ve belirlenen standartlara uygun olması için yönetmeliğe uygun yapılması gerekiyor. Türk Gıda Kodeksi Aroma Vericiler ve Aroma Verme Özelliği Taşıyan Gıda Bileşenleri Yönetmeliği, aroma üreticilerinin hangi ürünleri hangi oranlarda kullanabileceklerin belirlemektedir. Doğal aroma ürünlerinin sayısı çok fazladır ve bileşenler olarak farklı ürünler kullanılmaktadır.

Fırınlanmış ürünlerde, muz lezzeti oluşturabilmek için amil asit bileşeni kullanılmaktadır. Doğal aromalardan birisi de badem ve tarçın yağı bileşenleridir. Birçok gıdaya badem tadı verebilmek için kullanılmaktadır. En çok kullanılan bileşenler arasında, tereyağı, Hindistan cevizi, bal, vanilya, limon, portakal gibi doğal ürünler kullanılıyor.

Sağlıklı Aromalar

İnsanlar, sağlıklı gıda ürünleri seçmeye çalışırken, doğal aroma özelliklerine dikkat etmektedir. Doğal aromalar ile yapay aromaların gıdalara verdiği lezzet ve besleyicilik özelliği fazla fark etmemektedir. Doğal aromalar içerisinde çeşitli hayvansal ürün bileşenleri bulunabildiği için vejetaryen ya da vegan beslenmeyi tercih edenler sentetik aromalı ürünleri tercih edebilecektir.

Doğal aromalı ürünler, sağlık açısından daha faydalı olduğu bilinmektedir. Doğal aromalar içerisinde de koruyucu bileşenler olarak bazı kimyasallar kullanılmaktadır. Günümüze kadar yapılan araştırmalarda doğal aromaların insan sağlığı açısından sorun oluşturabilecek hiçbir özelliği görülmemiştir. Yiyeceklere karşı alerjisi olanlar, kullandıkları ürünler içerisinde yer alan aroma türlerini incelemelidir. Doğal aroma ürünleri, ürün paketi üzerinde bilgilendirme olarak yer almaktadır.

Aroma Ürünleri

Aromalar bölümünde yer alan ürünler, orijinal ürünlerdir ve gerekli analizlerden geçirilmiştir. Sunulan tüm hizmetler, ilgili bakanlık tarafından denetlendiği için müşteriler, aroma ürünlerini güvenle satın alabiliyorlar. Doğal aroma ürünlerini arayanlar, aromalar kategori sayfasında yer alan aroma çeşitlerini inceleyebiliyor ve siparişlerini oluşturabiliyorlar. En iyi aroma çeşitleri, bileşenler belirli oranlarda karıştırılarak oluşturulmuştur. Herkes damak tadına uygun aroma ürünlerini seçebilmektedir. Ürünler arasından seçim yapanken, piyasada en çok tercih edilen aromaların neler olduğunu öğrenebiliyor, sağlıklı ve kaliteli aroma ürünlerini özel paketleri içerisinde satın alabiliyorsunuz.

Doğal Aroma Kullanım Alanları

Doğal aroma ürünlerinde, orijinal bitki ve hayvansal ürünler kullanılmakta ve gıda mühendisleri, en iyi lezzeti oluşturabilmek için bileşen oranlarını özel ayarlamaktadır. Doğal aromaların kullanım alanları, pastane ürünleri, içecekler, tüm kokteyl ürünleri, nargile ve tütün ürünleri cihazlarıdır. Doğal aromalar suda çözüldükleri için birçok yerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Sıvıda çözülebilme özelliği solunuma uygun olmasını sağlamaktadır. Yağda çözülen doğal aroma türleri daha çok kek, puding gibi pastane ürünlerinde kullanılmaktadır. Günümüzde, unlu mamuller sektöründe de hamur işleri, ekmek, pasta, bisküvi, kek gibi ürünlerde de doğal aromalar kullanılmaktadır.

Aroma Kullanım Oranları

Gıda ürünlerinde tatlandırma ve koruyuculuğu artırabilmek için çeşitli aromalar tercih edilmektedir. Aromalar içerisinde yer alan bileşenlerin kullanım oranları besleyicilik ve lezzet oranını artırabilecektir. Aroma kullanım oranları %5 ile %15 arasında belirlenmektedir. Sitenin aromalar bölümünde gösterilen tüm aroma türlerinin bileşenleri, kullanım yerleri ve kullanım oranları farklıdır. En çok kullanılan Mt baker aroma ürünlerinin kullanım oranı % 10 – 20 arasında gösteriliyor. Belirlenen oranlar ile gıda ürünlerinde en iyi lezzetler oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Kaliteli Ürünler

Golden Kimya

Golden Kimya

Doğal aroma ürünleri, insan sağlığı açısından birçok faydası olduğu bilinen, sebze, meyve, doğal otlar ve çeşitli hayvansal ürünler kullanılarak yapılmaktadır. Farklı bileşenlerin bir araya gelerek oluşturduğu lezzet ve kokular, çeşitli gıda ürünlerinin daha besleyici ve lezzetli olmasını sağlamaktadır. Günlük hayatımızda kullandığımız gıda ürünlerinin büyük çoğunluğunda farklı aroma ürünleri kullanılmaktadır. İnsanlar damak tadına en iyi gelen aroma çeşitlerini kendileri için en iyi aroma olarak kabul ederler.

Golden Kimya web sitesinde yer alan nbase ürünleri kaliteli hammaddeler kullanılarak üretilmiş ve özel ambalajlarında farklı fiyat seçenekleri ile sunulmaktadır. Nbase ürünleri içeriklerinde yer alan aroma hammaddelerinin saflık derecesi mümkün olduğunca yüksek bileşenlerden oluşturulmuştur.

Saflık derecesi yüksek olan nbase ürünleri piyasadaki en kaliteli ürünlerdir. Ürünlerin fiyatları içerisinde bulunan bileşenlere göre belirlenmektedir. Doğal aromalar ve kimyasallara göre fiyat değişikliği oluşuyor.