İlknokta Kitap’ı ziyaret ettiğimde Yakup Ağabey’in blog yazdığımı bildiği için bana hediye ettiği Dizüstü Edebiyat serisinden bir kitaptı “Olsa Dükkân Senin” O zamanlar popüler kültür ürünü, aman canım okumanın faydası olmaz diye bir kenara ayırmıştım. İstiklâl Akarsu bir gün göz kırptı bana. 1 ay kadar kütüphanemde durduktan sonra bir gün otobüs yolculuğunda (Çekmeköy-Kadıköy) okurum diyerek yanıma aldım. Okudum da velhasıl, o günün akşamında yatmadan da biraz okuyayım dedim ve kitap bitti 🙂 Son derece komik, bir o kadar süpersonik, anılarını anlatan, özellikle yaşı müsaade edenleri geçmişin o tozlu ama yine de güzel anılarına götüren, eski kitap kokusu tadında hatıralarımızı canlandırmamızı sağlayan bu kitap bayağı iyi, demedi demeyin!

olsa dükkan senin istiklal akarsu

İstiklâl Akarsu’nun kitabını o gün bitirmenin güzel duygularıyla aynı serinin bir başka kitabına başladım: “Dünyada Aşk Var mı?” Marslı Kovboy ismini kullanan yazarımız tarafından kaleme alınan bu kitap da bir İstanbul-Karasu yolculuğunda son buldu. Hepimizin başına gelebilecek ama yine de garip mevzuları olabildiğince anlaşılır bir dille sunan yazar acı tatlı anıları normalleştirme eğiliminde izlenimi de vermiyor değil. Akarsu’nun kitabına göre daha aşka yakın, daha elemli bir içeriğe sahip olan “Dünyada aşk var mı?” da zaman zaman kendinizi; pek çok zaman da yakınlarınızı bulacaksınız.

dünyada aşk var mı marslı kovboy

Son derece akıcı anektod kıvamında hikayelerden oluşan bu kitapların serideki diğer kitaplara da referans temin ettiği inancındayım.

Özetle bu serinin kitaplarını okumak için modunuzun gelmesini beklemeye gerek yok. Her boş anınızda kafanızı bulandırmadan bir şeyler okumak ve hoşça vakit geçirmek istiyorsanız elinizden düşürmeyeceğiniz kitaplar elinizin altında olsun. Yine de en uygun zaman ve yer neresidir, ne zamandır bu kitapları okumak için şeklinde tezahür eden bir sorunuz varsa;

  • Toplu taşıma araçlarında
  • Yolculukta
  • Plajda
  • Yatmadan önce
  • Muhabbetten sıkıldığınız durumlarda
  • Hayattan kaçmak istediğinizde

Bu kitaplar imdadınıza yetişecektir. Ben bunları bitirdikten sonra Aptal’a başladım. Aptal dediysek hemen hakaretvari düşüncelerle çevrelemeyin zihninizi. Okan Bayülgen’in programından tanıdığımız Feyyaz Yiğit “Aptal” adlı bir kitap yazarsa ne olur sorusunun cevabı bu kitapta.