Diş öyle bir şey ki en ufak ağrısında hayatı zindan ediyor. Ağrının yüksek olması durumunda zaten hasta yerinden kalkamıyor ama küçük diş ağrılarında bile adeta sivrisinek gibi insanın canını sıkan küçük bir şey algısı yaratıyor. Ve küçük ağrının önlem alınmaması durumunda ileride daha büyük ve dayanılmaz ağrılara yol açacağı da akla gelince can iyice sıkılıyor.

Geçtiğimiz yaza girerken ben de diş ağrısından çok çektim. Daha önce çok ciddi bir diş ağrısına maruz kalmamıştım. Sadece çocukluğumdaki bayramlarda yediğim şekerlerden dolayı dişlerim ağrımıştı ama onları da çektirmiştim küçükken. Sonra ne olduysa oldu bir gün kahvaltı yaparken dişimde inanılmaz bir ağrı hissettim. Anladım ki yolun sonu görünüyor. Bir süre daha önemsemedim ama aradan çok zaman geçmeden (15 gün kadar sonra) kendini bana balyozla kafama vurur gibi hatırlattı. Balkonda nektar yerken (tüylerinden dolayı şeftali yiyemiyorum pek ve sert nektar daha sıcak geliyor) dişimin arasına kaçınca tüm vücudum titredi ağrıdan. Küçücük bir diş koca adamı yerden yere vuracak kadar şiddetli biçimde zonklamaya başladı. Ne mi yaptım? Geçer diye yine beklemeye karar verdim ama eşimi ikna etmek kolay olmadı. Aradan bir kaç gün geçtikten sonra ağrı benden ayrılmak istemeyince bir özel hastanenin yolunu tuttuk.

disagrisiDaha önce bayılan bir adam olan ben iğneden de kandan da ürperiyorum.  Cesaretimi topladım ve doktora göründüm. Önce bir röntgen istedi doktor. Çektirdik ve korku dolu bir bekleyiş başladı. O bekleyişten sonra doktor şunu dedi filme bakıp:

Diş köklerin sinüslerinin içine girmiş. Ayrıca kökler çok fazla eğrilmiş. Bunun için cerrahi mudahale şart! Ben de çekebilirim ama sinüslerini parçalama ihtimalim var. Bu durumda da dikiş atılması gerekir. Dolayısıyla senin diş çekimini cerrahımızın yapması gerekiyor. Onun da fiyatı 400 TL!Doktor

Derin bir yutkunmayla birlikte düşünmek için süre istedim ve dışarı çıktım. Eşim parası neyse vermeye hazır ama ben aynı fikirde değilim. Bu kadar ödeme yapacaksak bile tanıdığım kazansın düsturuyla hareket edip röntgen filmimi memleketim olan Karasu’da diş konusunda eline kimsenin su dökemeyeceğine inandığım Ekrem Abi’ye götürdüm. (Ekrem Tanrıseven) Ekrem Abi kısa bir incelemeden sonra bana olayı endişelenmeyeceğim bir dille özetledi:

Bu normal bir durum. Neredeyse toplumun % 50’sinde diş kökleri eğri ve sinüslerin içine girmiş durumda. Hatta bende de öyle. Endişe etmene gerek yok. Sinüslerin patlarsa da dikeriz, sıkıntı yok 🙂Ekrem Abi

İğneden vs. korktuğumu bildiği için oldukça nazik davrandı ve sonunda dişimden kurtulmuş oldum. Ne kadara mâl oldu dersiniz? 400? 300? Hayır, sadece 50 TL! İnanılmaz değil mi? Ben o paraya 8 diş çektirebilirmişim meğer 🙂

Özet olarak korktuğum başıma gelmedi ve sadece 50 TL’ye sorunlu dişimden kurtulmuş oldum. Şimdilerde diş bakımımı ihmal etmiyorum ve mutlak surette fırçalıyor, ağız çalkalama suyu kullanıyorum. Diş bakımı ihmale gelmiyor arkadaşlar. Mutlaka iyi bakın dişlerinize!