Güzellik algısı, kadın-erkek demeden her bireyin en önemli önceliklerinden biri desek yanılmış olmayız. Hatta bu algının insanlık tarihinin başlangıcından bu yana hayatımızda olduğunu da belirtmek gerek. Peki daha güzel olmak neden önemli?

Güzel Olmak Neden Önemli?

Güzellik, adı üstünde; normal olandan daha üstün bir görünüme sahip olmakla eşdeğerdir. Çevresindeki insanlar ya da bireyin kendisi tarafından güzel bulunması, beraberinde birçok faydayı da getirir. Dolayısıyla, özgüven oluşumunda, bireysel güzellik algısının konumlandırılmasında ve gerek iş dünyası gerek bireyin özel yaşantısında mutlu olmasının anahtarlarından belki de en önemlisi güzelliktir.

Nasıl Güzel Olunur?

Güzel olmanın neredeyse herkesçe bilinen birçok yolu olsa da en belirginleri şunlardır:

  • Temiz ve bakımlı bir vücut
  • Temiz, şık ve kombinlenmiş kıyafet ve aksesuar seçimi
  • Doğuştan gelen fiziksel güzellik
  • Sonradan estetik yoluyla edinilebilen fiziksel güzellik

Elbette bu maddelere birçok yardımcı madde eklenebilir. Mesela güzelliğinize ve kişisel duruşunuza olumlu katkı yapma potansiyeli bulunan parfümler, diksiyon becerileri, şık bir gülüş ya da iletişim becerileri bunlar arasında sayılabilir. Şimdi dilerseniz yukarıdaki 4 ana maddeye kısaca değinelim.

Temiz ve Bakımlı Olmak

Hiçbir insan, temiz olmayan birini güzel olarak nitelendirmez. Fiziksel olarak altın orana sahip bir vücudu olsa bile eğer ter kokuyorsa bu güzelliğin hiçbir önemi kalmaz. Bununla birlikte saçı sakalı birbirine girmiş bir erkek ya da makyajını doğru yapamamış bir kadın da güzellikten bahsedildiğinde akla ilk gelenlerden değildir.

Kıyafet ve Aksesuarları Doğru Seçmek

Temiz ve bakımlı olsanız bile paspal, kir içinde kıyafetleriniz varsa ya da o anki ortamla hiç uyumu olmayan bir kıyafete/aksesuara sahipseniz üzgünüm. Sizi de güzel bulmayacaklardır. Aslına bakarsanız dilimizde uyum olarak da bilinen estetik kelimesinin hakkını vermek için bütünsel bir uyum yakalamanız gerekir. Yani hem bedeniniz hem kıyafetiniz temiz ve pak olmalı. Ayrıca ortama da uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Anadan Şanslı Doğmak

Aslında bu madde üzerine çok da bir şey söylemeye gerek yok. Anne-babasından aldığı genetik miras sebebiyle zaten doğarken hayata 1-0 önde başlayanlardır bu arkadaşlar. Herkes onlar kadar şanslı olamaz ama üzülerek belirtmeliyim ki onlara çok sık nazar değer. Doğuştan güzel olanların atladığı bir nokta var bu arada: Zaten güzelim, bakımlı olmama gerek yok derlerse hayat, beraberliği yakalayıp 1-2 öne geçebilir.

Estetik Yaptırmak

Estetik kelimesinin dilimizde uyum ile eşdeğer olduğunu daha önce söylemiştim. Dolayısıyla bu kavrama öcü gibi bakmanıza gerek yok. İnsanların kendilerini daha iyi hissetmelerini, özgüven tazelemelerini sağlayan bu tür operasyonlar arasında en sık tercih edilenleri burun estetiği ve meme estetiği sıralamasıyla karşımıza çıkar.

Burun estetiği, sağlık sebebiyle yapılan burun operasyonlarına ek olarak yapılabildiği gibi tamamen bağımsız olarak da yapılabiliyor. 15-16 yaşından sonra arzu eden herkes bu estetik sürecine dahil olup daha şık ve arzulanan bir görüntüye kavuşabiliyor.

Burun estetiği ile birlikte en çok tercih edilen operasyonlardan biri olan meme estetiği ise her ne kadar kadınlara özgü bir operasyon gibi algılansa da biraz araştırma yaptığınızda erkeklerin de bu tür estetik operasyonlara ihtiyaç duyduğunu görebilirsiniz. Kadınlar için daha çok meme büyütme, küçültme ve dikleştirme gibi operasyonlar varken erkeklerde ise jinekomasti adı ile bilinen meme büyümesini engelleme operasyonlarına ihtiyaç duyulur.

Diğer Güzellik Tamamlayıcıları

Yukarıdaki 4 maddenin haricinde onları tamamlayan ve güzelliğinize katkı yapacak olan diğer unsurlar şöyle özetlenebilir:

  • Parfüm kullanın.
  • Dilimizi doğru kullanmaya dikkat edin.
  • Dişlerinizin bakımına özen gösterin.
  • Elleriniz ve özellikle tırnaklarınız temiz ve bakımlı olsun.
  • İletişim kurma ve sosyal iletişim becerilerinizi güçlendirin.