Şarlatanlara, şarlatmayanlara, darlatanlara, darlatmayanlara ve özellikle tarlatan taklidi yapıp tarlatmayanlara selam olsun. Cümlemizi selamlama cümlesi içinde kullandığıma inandığıma göre yazıya giriş yapabiliriz. Geçtiğimiz günlerde son derece ilginç biçimde bazı blog yazarları ile bir iletişim hatası sonucunda iletişime geçtik. Böyle sinerjik sinerjik toplanmanın keyfini çıkartıp geyik yapıyoruz falan. Sonra ufak bir teklif aldık bazı blog yazarları olarak. (Seçilmiş değiliz, yanlış anlamayın) 15 Şubat Perşembe akşamı BKM Mutfak Sahnesi’nde “Çok da Fifi Hatunlar” diye bir stand-up gösterisi varmış. “İlle de gel” diye tutturdular, şirkette toplantım var falan dedim ama ağzıma tokadı basıp ne ara şirketin oldu insansız hava aracı diye bağırdılar bana. Dikkatinizi çekerim, bana insansız hava aracı dediler. Neyse konumuz o değil, öte yandan mevzu da böyle değil, latifeye mahal verdim biraz. Gayet nazik biçimde davet ettiler, sağolsunlar. Davet eden arkadaşımızın adı Deniz Özturhan’dı. Hatta blogunu da şuraya iliştireyim, bir bakıverin: Kim Lan Bu Hayatımın Erkeği

Bir de kendisinin hayatının erkeğisi Penguen’den tanıdığımız Kaan Sezyum’dur ki Serkan Altuniğne ile derbiye varan hatta yaran diyalogları olur.

Deniz’in bu güzel ve ince davetine memnuniyetle iştirak ettim. Öncesinde 2 farklı reklam görüşmesine girdim, haydi bakalım hayırlısı. Sonuçları da bekliyoruz annem, ümitle.

Gösteri 21.30 gibi falan başladı. Şaka şaka Türkiye’deki neredeyse her gösteri gibi biraz geç başladı ve çok geç bitti lan. Az daha vapuru kaçırıp eve dönme ihtimalimi Yılmaz Erdoğan’a anlatıp ihtimaller dahilinde şiir yazdıracak seviyeye geliyordum ama değdi mi? Sonuna kadar! Şimdi gelelim şu hatunların stand-up şeysinin ayrıntılarına.

Çok da Fifi Hatunlar Stand-Up nedir?

Bu arkadaşlar 6/7 kişilik bir stand-up ekibi. Hepsi kadınlardan oluşuyor. Kendilerinin de dediği gibi hayatla dalga geçmek mottosu üzerine kurulu bir düzenleri var. 2015’in Aralık ayında kuruldukları bilgisini internet üzerinden kolayca edinebiliyorsunuz ama bedava sirke baldan tatlı olduğu için ben size burada bu temel bilgileri sunayım diyorum.

Şimdi hemcinslerimin aklına takılması muhtemel ilk sorunun cevabını vereyim: Hayır, kadınlar matinesi gibi değil. Tamam, kadınların daha iyi anlayabilecekleri muhabbetler de var ama kesinlikle herkese hitap edebiliyor bu gösteri. Bir de erkekler eğer kadınları daha iyi anlayabilmek istiyorlarsa bu oyun onlara çok yardımcı olacak. 6-7 kadının herkesten uzak sohbet ettiği bir odaya gizli kamera yerleştirip onları izlediğinizi ve dinlediğinizi düşünün. İşte bu kadar heyecan verici. Sapık mısınız siz? Ne gizli kamerası be ayıp! Daha anlamlı bir tabirle kadınların müphem sırlarının ufak bir kısmına vakıf olabilirsiniz bu gösteriden sonra.

Buna ek olarak, algılayamam diye düşünmeyin. Bilenler vardır muhakkak; Küçük İskender’in şöyle bir şiiri var:

Aynı ahır adına koşan acılarımız var bizim.
Amatör balıkçının leğeninde iki istavritiz seninle

İşte buradan hareketle söyleyebilirim ki hepimizin ortak anıları, belleklerimizde bu kadar tanıdıkken algılama meselesine takılmayın. Annemiz, kız kardeşimiz, kuzenimiz, eşimiz ya da kız arkadaşımız da aynı ahır adına koşan acılara olduğu gibi anılara da sahip.

Peki Çok da Fifi Youtube kanalı ne ola?

Hani şu “Aa üst kısımları yine temizlenmemiş” diye bağıran ablanın oynadığı reklam vardı ya; hah işte bu kanalın onunla alakası yok. Ayrıca Ayşe Öğretmen o minik çocuğa yanık değil. Bu bilgiler ileride lazım olabilir. Cebinizde kalsın. Çok da Fifi Hatunlar’ın taa uzaklarda olup da stand-uplara gelemeyenlere hizmeti olan Çok da Fifi Youtube kanalı son düzlükte yaptığı atakla rakiplerinin bir boy kadar ilerisinde yarışı bitiren ata bahis oynayanları sevim sevim sevindiren bir kanal. Şu eski Vine samimiyetini uzun uzun bize  yeniden sunan kanalın abonesi olun derim. Bir de kanalın kendisi şudur:

Kim bu Çok da Fifi Hatunlar?

Yine internetten edindiğim bilgilerle harmanladığım bilgilerim şöyle söylüyor isimlerini:

  • Aslı Akbay
  • Buse Sinem İren
  • Deniz Özturhan
  • Meltem Parlak
  • Hande Yögen
  • Şirincan Çakıroğlu

Her biri birbirinden müstesna şahsiyetler olduğuna bahse girerim. En azından bir kere de olsa şans verin. Gülerek ayrılacağınıza inanıyorum.

Diyeceksiniz ki hiç mi kötü bir şey yoktu? Her şey mükemmel miydi? Olur mu öyle şey canım, bazı şeyler vardı elbet göze batan. Ya da en azından benim kör gözüme batan. Onları azıcık yazayım.

Mikrofon kullanımında bazen problemler oluyor. Ses fazlaca yüksek geliyor ama belki de bar stand-up düzeninde olması gereken budur. Mikrofon kullanılmasa da olur muydu acaba diye bir sordum kendime. Ayrıca müzik sesi de çok yüksekti be annem. Diyeceksiniz ki orası bir bar, olsun banane. Bence yine de yüksekti.

Bazen acaba bir aksesuar olsa, o da dahil edilse hoş olur muydu diye düşüncelere gark oldum. Hoş olmasa da oluyor ya, belki olsa da olurdu.

Ne zaman nerede sahnedeler?

Şimdi bu hatunların programı bayağı yoğun gördüğüm kadarıyla. Aşağıda yer alan görselden en azından Şubat ayı programına ulaşabilirsiniz. Ayrıca biletlerini Biletix ve sahne gişelerinden temin edebilirsiniz. Bir de kendilerinin Youtube kanalları da var. Oraya da bakın, abone olun derim. Görselin altında her bi iletişim şeylerini veriyorum ve kaçıyorum. Bu nazik davet için de Deniz Özturhan’ın nazarında ekibe çok teşekkür ediyorum.