Nefis yemek tarifleri.com sitesi Türkiye’de yemek tarifi paylaşımı yapılan platformlar arasında şüpheye yer bırakmayacak şekilde önde geliyor. 2007 yılında yayın hayatına başlayan nefis yemek tarifleri, 2014 yılında  kuruluşunun 7. yılında cep telefonları ve tabletler için geliştirdiği uygulamaları kullanıcısının hizmetine sundu. İlk olarak android telefonlar için hayata geçirilen nefis yemek tarifleri uygulaması daha sonra ios telefon ve tabletler için de kullanılabilir duruma getirildi.

Nefis yemek tarifleri uygulaması neden diğer tarif uygulamalarından farklı?

Bir defa nefis yemek tarifleri uygulamaları diğer bir çok uygulama gibi statik veya durağan değil. Yani içerisinde 3-5 bin tarif bulunan ve sürekli aynı tarifleri aynı şekilde bulabildiğiniz uygulama hiç değil. Nefis yemek tarifleri uygulamasını rakiplerinden ayıran en büyük farkı nyt uygulamasının son derece dinamik bir yapıda olması. Her an web sitede meydana gelen değişimler, eklenen yeni tarif ve yorumlar, yeni videolar, beğeniler, aklınıza gelebilecek her türlü yeni bilgi uygulamada da eş zamanlı olarak kullanıcın karşısında oluyor. Birisi tarifinize yorum mu yaptı, veya takip ettiğiniz bir yazar yeni bir tarif mi yayınladı, anında bildirimlerle haberdar oluyorsunuz. Kulağa basit bir iş gibi gelen bu dinamik yapı teknik olarak diğer sıradan uygulamalara göre çok daha karmaşık olsa da, kullanıcı açısından son derece hayati olabiliyor. Bu anlamda sıradan bir yemek tarifi uygulaması ile nefis yemek tarifleri uygulaması arasındaki fark açıkça kendini ortaya koyuyor.

Nyt uygulamasının diğer özellikleri;

Uygulama ile birlikte tarif defteri kullanımı çok yaygınlaştı. Artık uygulama aracılığıyla tarif defterinize tarif ekleyebiliyor, dilerseniz defterinizdeki tariflere ulaşabiliyorsunuz. Yakın zamanda kullanıma sunulan çoklu defter özelliği ile birden fazla tarif defteri oluşturabiliyorsunuz.

Defterinizde olsun veya olmasın tüm tarifleri, herhangi bir kategorideki tarifler veya bir yazarın tariflerine ulaşıp bunları akıllı sıralama sistemine göre, deftere eklenme sayılarına veya tarihe göre sıralatabiliyorsunuz. Böylelikle en popüler tariflere de hızla ulaşabiliyorsunuz.

Yine kullanıcılardan gelen dönüşler ile hayata geçirilen ve başka hiç bir uygulamada olmayan pişirme modu özelliği kullanıcılardan çok beğeni alıyor. Pişirme modu nasıl çalışıyor? Örneğin çikolatalı tatlılar kategorisinden bir tarif seçtiniz ve yapmaya başladınız, pişirme modu aktif duruma getirdiğinizde ekran hiç kapanmıyor. Böylece bir taraftan yemek yapmaya çalışırken sürekli kapanıp duran, ışığı sönen telefonla uğraşmak durumunda kalmıyorsunuz.

Nefis yemek tarifleri uygulaması, başka hiç bir tarif uygulamasında olmadığı kadar çok fonksiyonlu. Uzun yılların verdiği birikim ile nefis yemek tarifleri kullanıcının istek ve beklentileri doğrultusunda çok sayıda özelliğini telefon ve tabletlerde de kullanılabilir duruma başarıyla getirmiş görünüyor. Bu kadar çok özelliği kullanıcının kafasını karıştırmayacak şekilde telefon ekranına en optimal şekilde sığdırmayı başarabilmeleri de takdire şayan.

Peki nefis yemek tarifleri uygulaması hakkında hiç eleştiri yok mu?

Uygulama başlangıcında bu güne çok defa güncellendi ve gelen yorumlar kullanıcının büyük oranda memnuniyeti üzerine. Ancak bir kısım kullanıcının ortak eleştirisi uygulamanın internetsiz çalışmaması yönünde. Belki de uygulama hakkındaki tek negatif eleştirinin bu yönde olduğunu söylemek abartı olmaz. İnternetin olmadığı pek bir ortam kalmadı diye düşünsek de yine de bir kısım kullanıcı hala internete erişim sağlayamadıkları durumlarda uygulamayı kullanamıyorlar. Nefis yemek tarifleri bu konuda şu şekilde açıklama yapıyor; uygulamada veya nefis yemek tarifleri web sitesinde sayısı her geçen gün hızla artan yaklaşık 300.000 tarif bulunuyor. Bütün tarifler çok sayıda kaliteli görsele sahip. Hal böyle olunca bu durum pek mümkün görünmüyor. Ancak uygulama geliştirici ekibi internetsiz kullanım konusunda kullanıcıları mağdur etmemek adına çözüm arayışında. İlk akla gelen ve ileriki sürümlerde hayata geçirilmesi planlanan senaryoya göre, çevrimdışı durumda tarif defterlerindeki belirli sayıda tarife erişim mümkün olabilecek. En azında çevrimdışı kullanıcılar tarif defterlerini kullanmaya devam edebilecekler. Böylelikle bu problem çözülecek gibi görünüyor.

İlerisi için birkaç tüyo 🙂

Çok yakın zamanda test aşamalarından geçerek yeni bir güncelleme ile kullanıcının beğenisine sunulacak yeni uygulama arayüzü nefis yemek tarifleri sitesinin onuncu yılına yakışacak bir proje olacak. Gelecek güncelleme ile klasik nefis yemek tarifleri çizgisinden sapmadan modernleştirilen uygulama arayüzü, aynı zamanda kullanıcı fonksiyon testleri ile elde edilen veriler doğrultusunda şekillendirilerek çok daha kullanıcı dostu bir uygulamaya doğru evriliyor. Böylelikle Türkçe tarif uygulamaları arasında çıta arşa çıkacağa benziyor. Şimdiden merakla bekliyoruz 🙂