Dünyanın sayılı holdingleri arasında yer alan büyük oyuncuların başarılarında en büyük pay sahipleri CEO’lardır. Peki bu başarılı adamlar “Tak” diye CEO mu oldular? Bu soruya elbette hepimizin “Tabi ki hayır” diyeceğinden eminim ama peki ya bu adamlar iş dünyasına ilk nasıl atıldılar? İşte CEOların ilk işleri ?

Doug McMillon – WalMart 

Doug McMillon

McMillon diğerlerinin aksine sadece ve sadece WalMart’ta çalışmış. Henüz 17 yaşındayken Arkansas şubesinde işe başlamış. Depo görevlisi olarak başladığı işte o zamanlar saat başına 6 $ alıyormuş.

Michael Dell – Dell

Michael Dell

Hepimizin bilgisayar dünyasından tanıdığı Dell adlı markanın kurucusu olan Michael Dell, ilk işinin 12 yaşındayken bulaşıkçı olarak çalıştığı bir Çin lokantası olduğunu söylüyor. Bu arada Dell’in 2011’de şirket değeri 15 Milyar $ mış…

John Dasburg –  ASTAR Air Kargo

John Dasburg

ABD’de 40’ın üzerinde hava alanında hizmet sağlayan ASTAR Air’in CEO’su Dasburg, ilk işine 10 yaşında başladığını söylüyor. Dasburg’un ilk işi komşularının çimlerini ücreti karşılığında biçmekmiş.

T. Boone Pickens – BP Capital Management

T. Boone Pickens

Dünyaca ünlü iş dünyası dergisi Forbes’ın istatistiklerine göre Pickens tam olarak 1, 4 Milyar $ değere sahip. Bu çok değerli adamın ilk işi ise Holdenville-Oklahoma’da gazete dağıtmakmış ve kendisi o zamanlar günlük 28 Cent alıyormuş. 

Terry Lundgren –  Macy’s

Terry Lundgren

Macy’s’in CEO’su Lundgren ise kolejden mezun olur olmaz Federated Mağazaları’nda çalışmaya başlamış. Yaşı 35’i gösterdiğinde Los Angeles’teki şubenin patronu olmuş. 2005 yılında Federated ve May gibi iki büyük kuruluşu birleştirme esnasında büyük rol oynamış.

Clarence Otis, Jr. –  Darden Restoranları

Clarence Otis, Jr

Darden Restoranları’nın patronu olan Otis Jr. eyaletinde en güçlü 11. kişi seçilmiş. 1995 yılında maliye departmanından şirkete giriş yapan Otis Jr. 17 yaşında Los Angeles Havaalanı’nda iş dünyasına giriş yapmış. Kendisi o zamanlar saat başına 3, 5 $ kazanıyormuş.

Jack Schuessler – Wendy’s International

Jack Schuessler

Dünyanın en büyük 3. fast food zinciri Wendy’s CEO’su ilk işine St. Louis’teki bir fabrikada, saatte 2,45 $ karşılığında başlamış. Şimdilerde ise ne kadar kazandığı büyük bir merak konusu olarak zihinleri meşgul ediyor.

Bill Watkins – Seagate Teknoloji

Bill Watkins

Seagate, dünyanın en büyük sabit disk üreticisi. Watkins şirkete 1996’da girmiş ve hızla yükselmeye başlamış. Liseyi bitirdikten sonra askerlik görevini tamamlayan Watkins, döndükten sonra ise bir akıl hastanesinin gece vardiyasında işe başlamış.  Sorumluluklarından birisi ise hastalar kontrolden çıktığı zaman onları sıkıca bağlamakmış.

Michael Morris – American Electric Power

Michael Morris

American Electric Power, ABD’de enerji üretimi ve 38 eyalete dağıtımını yapan büyük şirketlerden birisi. Şirkette CEO olan Morris’in ilk iş deneyimi ise Toledo Blade, Ohio’da günlük 5 $ karşılığında gazete dağıtımı yapmak.

Susan Story – Gulf Power Company

Susan Story

Gulf Power Company, Florida’da 400 bin müşterisine enerji sağlayan bir firma. Şirketin başkan ve CEO’su Susan ise ilk işine Alabama’da yerel gazete Sand Mountain Reporter’da başlamış. 17 yaşında başladığı işinde saatte 2,85 $ kazanan Story gazete için düğün ve nişan ilanları yazıyormuş.

Peki, sizin ilk işiniz neydi?