iyi kahve seçimi

iyi kahve seçimi

Sabah kahvaltılarından sonra ve gün içi yorgunluğun atılmasında vazgeçilmez içeceklerin başında hiç şüphesiz en çok tercih edilen içecek kahvedir. Dünyanın farklı yerlerinde, farklı anlamlar yüklenen ve çekirdek kahvelerden elde edilen Türk Kahvesi, kültürümüzde samimiyetin, dostluğun ve 40 yıl hatırı sayılacak sohbetin ana teması niteliğindedir.

Kültürümüzde böylesine önemli bir yere sahip olan kahvenin, elbette çok fazla çeşidi bulunmakla birlikte son yıllarda çekirdek kahveler de en fazlaca tüketilir hale gelmiş durumda. Kullanımı böylesine yaygın olan kahve çekirdeklerini Türk kahvesi, espresso, filtre kahve, cappuccino gibi çeşitli şekillerde öğüterek içebilirsiniz. Tabi her üründe olduğu gibi çekirdek kahve alırken de bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor.  Bunların başlıcaları şöyle:

Kahvenin türüne göre çekirdek seçimi

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi her insanın ve toplumun kahve alışkanlığı farklılık göstermektedir. Birçok kişi için Türk kahvesi vazgeçilmez bir tat iken, özellikle cafe zincirleri ve ofis ortamları gibi insanların daha çok vakit geçirdiği yerlerde, cappuccino, espresso ve filtre kahve gibi farklı kahve çeşitlerinin daha fazla tüketildiği biliniyor. Sevdiği kahveyi çekirdekten öğüterek yapmak isteyen kişiler ya da bunun ticaretini yapan işletmeler, burada son tüketiciye sunacakları kahve türüne göre, çekirdek seçimini yapmalılar. Kahve çekirdeği seçimi, kahve yapmanın en ince detayı olarak görülüyor. Öyle ki, Türk Kahvesinin kendine has kokusunu veren çekirdeğinden bir cappuccino yapmamız çok da hoş olmayacaktır.

Çekirdek kahvenin etiketi

Her üründe olduğu gibi kahve çekirdeklerinin üzerinde de etiketleri bulunmaktadır. Alacağınız ürünün etiketine bakarak, hangi yöreden geldiğini, hangi fabrikada işlendiğini ve paketlendiğini öğrenebiliriz. Bu hem kahve tiryakileri için alıştığı yörenin kahvesini içmesine yardımcı oluyor hem de farklı tatlar denemek isteyenler için yeni bir alternatif sunmuş oluyor.

Çekirdeğin kavrulma tarihi

iyi çekirdek kahve seçmek

iyi çekirdek kahve seçmek

Gıda maddelerinde son kullanma tarihi ne kadar önemli ise, çekirdek kahvelerde de aynı şey geçerlidir. İyi bir kahve için, kahvenin pişirilmesi kadar kavrulması da önemlidir. Bir kahvenin kavrulduktan 10 gün sonra en mükemmel lezzetine kavuştuğu biliniyor. Tabi burada, kahvenin tüketim tarihini unutmamak gerekiyor. Kavrulmuş kahveyi en geç 1,5 ila 2 ay içerisinde tüketmek gerekir. Bu tarihleri aşan kahvelerin bozulmadığı bir gerçek ancak, istediğiniz tadı da yakalayamazsınız.

Kahvenin geldiği bölge

Kahve tiryakileri, içtikleri kahvenin hangi yöreden geldiğini bilmek ve beğendikleri yörenin kahvelerini tüketmek isterler. Her çekirdek kahve aynı kalitede değildir, yetiştiği bölgeye göre tadı farklılık gösterebilir. Türkiye’de bu anlamda çok fazla arayışım oldu ve özellikle Blend1601.com dan aldığım çekirdek kahveler deneyimlediklerimin en iyisiydi diyebilirim. Kahve çekirdekleri, genellikle üç grupta toplanıyor. Orta-Güney Amerika bölgesinden gelen kahveler hemen herkesin alışık olduğu damak tadına hitap eden bitter tatlı kahvelerdir. Afrika ve Arabistan bölgesinden gelen kahveler, diğerlerine göre daha hafif ve meyveye benzer tadı vardır. Asya bölgesinde yetişen kahveler ise, zengin aromalı bir yapıya sahiptirler ve yoğun bitter kokusuna sahiptir.

Kahvenin saklandığı ortam

Aldığımız kahve çekirdeklerinin aromasını yitirmemesi ve tadını kaybetmemesi için muhafaza edildiği ortam da büyük önem taşıyor. Kahvelerimizi ve kahve çekirdeklerimizi bir saklama kabının içerisinde serin ve nemsiz ortamlarda saklamalıyız. Çekirdekleri buzdolabına koymaktan sakınmanızı tavsiye ederiz.  Elinizden geldiği kadar kahve çekirdeklerinizi öğütmeden saklayın ve sadece demleme öncesinde öğütün. Böylece daha lezzetli kahveleri tüketmenin hazzına varacaksınız.