Büyükbaş hayvancılıkta, bu büyükbaş ailesinin hepsinin genel adıdır sığır. Peki, özelliklerine göre nasıl ayrım yapabiliriz. Yaş ve cinslerine göre sıralayacak olursak.  2 yaş ve üzeri erkek sığıra boğa,  2 yaş ve üzeri kısırlaştırılmış boğalara öküz denir. 2 yaş ve üzeri dişi sığırlar inek, 6 aylığa kadar olan inek yavrusuna buzağı, 6-15 aylık inek yavrusuna dana, doğum yapmamış dişi inek yavrusuna düve, 15 ay dan 2 yaşa kadar olan erkek inek yavrusuna tosun denir. Dana yetiştiriciliği yapmak için öncelikle hangi amaçla kullanmak istiyorsak o şekilde yetiştirmeliyiz.

NASIL BESLENDİRİLMELİ

     Beslenme rejimine göre nasıl yetiştiririz buradan biraz bahsedelim. Örneğin süt danası Burada buzağıya verilen sütün gün geçtikçe yağlı olması gerekmektedir. Yağlı sütle yapılan besi genelde 8-10 hafta kadar sürmektedir fakat sütün ekonomik olmamasından dolayı çokça tercih edilmez. Fakat küçük yerleşim yerlerinde geçim çoğunlukla hayvancılıkla sağlandığı için süt danası yetiştirmek başta biraz maliyetli olsa da getirisi daha fazla ve devamlı olacağından sizlerde satılık dana alabilir yetiştirebilirsiniz. En lezzetli kısımları yaptığınız yemeğe göre farklılaşıyor.

Dananın neresinden ne yiyoruz şimdi bunlardan kısaca bahsedelim.

Dananın boyun kısmından gerdan ve haşlamalık kuşbaşı, omzundan biftek, sırt kısmından rosto, pirzola, antrikot, but kısmından ise yine haşlamalık et ve incik, göğüs kısmından döş sarma ve kıyma, kol kısmından da yine kıyma ve rosto, sırt kısmından beyti ve kalem pirzola yemekteyiz.

Sizler de satılık dana alıp yetiştirip bu şekilde satışını yapabilirsiniz. Maalesef ki günümüzde kötü niyetli kişilerin el atmadığı neredeyse hiçbir sektör kalmadı ve dana eti diye dinimizce yenmesi uygun bulunmayan birçok hayvanı kesiyor ve tüketicileri yanıltıp bu satışı gerçekleştiriyorlar. Üretimini tarafınızca yaptığınız büyükbaş hayvancılığın satışını ve kesimini de siz yaptığınız zaman tüketiciler tarafından güvenirliliği kazandığınız takdirde devamlılığı sabitlenmiş bir işiniz olacaktır.

   Sıradan bir yerden süt ve süt ürünleri almak neredeyse imkânsız hale gelmişken kendi sütünüzü ve ürünlerinizi üretebilir ve dahası işi büyütüp satış gerçekleştirebilirsiniz. İnsanların içine sinerek bu ürünleri alması günümüzde süt ve süt ürünlerinde birçok sahtekârlığın olmasından dolayı ilk etapta zor olsa da sağlıklı ve kaliteli ortamda üretilen ürünler tüketiciler tarafından elbette onay alacaktır.