Neredeyse hepimiz hayatımızın bir döneminde öğrenci olduk. Hatta bazılarımız halen öğrenci. Mesela ben, İnsan Kaynakları Yönetimi alanında yüksek lisans yapıyorum. Öte yandan genel manada şimdilerde öğrenciler, kardeşlerimiz, kuzenlerimiz ya da daha geniş bir çerçevede ele alacak olursak tanıdıklarımızın çocukları. Bir başka açıdan ele alacak olursak aslında hepimiz ömrümüz boyunca birer “öğrenici” olarak kabul göreceğiz. Yine de konumuz bu sefer başka. Bu kez öğrenci başarısı için yazıyorum.

Öğrencilerin kimi çok kısa bir zamanda anlatılanı kavrayabilirken kimisi de ne kadar anlatılsa bile kavrayamaz. Bu durum çeşitli dışsal faktörlere bağlı olabileceği gibi öğrencinin kişisel çalışma disiplinine de büyük oranda bağlıdır. Anlatılanları anlayamadığını gören öğrenci bir süre sonra kendini değersiz hissetmeye başlayacak ve başarısız olmaktan korkar hale gelerek, tembelliğe yönelecektir. Böyle durumlar; öğrencinin hem mevcut yaşamını hem de gelecek yaşamını ciddi olarak etkileyeceğinden bir an önce önlem alınması gereklidir. Bu aşamada öğrenci koçlarından yardım alınması önerilir.

Öğrenci koçu nedir? Ne yapar?

Öğrenci koçu, öğrencinin daha kaliteli bir öğrenme, daha kaliteli bir yaşam, özgüven gibi kazanımlarını sağlamaya yardımcı olan bir meslek türüdür. Öğrencinin kendi gücünün farkına varmasını, özgüveninin yükselmesini, güçlü yönlerini daha ön plana çıkarmasını sağlar. Ayrıca;

 • Hedeflerin doğru bir şekilde belirlenmesi
 • Hedefe en odaklı çalışmanın yapılması
 • Motivasyonun sağlanabilmesi
 • Hedeflerin sürekliliğinin muhafaza edilebilmesi
 • Aile ve öğrenci arasında sağlam bir köprü kurarak iletişimin sağlıklı hale getirilmesi
 • Öğrencinin öfke kontrolünü sağlaması gibi faydaları da vardır.

Özellikle büyük şehirlerde öğrenci koçlarının büyük fayda sağladığı su götürmez bir gerçektir. Öğrenci koçluğu Bursa, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde daha fazla ihtiyaç duyulan bir meslektir.

Öğrenci koçluğuna kimler başvurmalı?

 • Anne-baba ya da yakın akrabalarınızın davranışlarında öfke belirtileri varsa
 • Kardeşleriniz ya da yakın arkadaşlarınızla iletişim kurmakta zorlanıyorsanız
 • Yakın çevrenizin sizi sevmediğini, değerli görmediğini düşünüyorsanız
 • Hiçbir gelecek hedefiniz belirgin değilse ya da hiç hedefiniz yoksa
 • Yeterince çalıştığınızı ama yine de başarılı olmadığınızı düşünüyorsanız öğrenci koçluğuna başvurmanız faydalı olacaktır.

Öğrenci koçu seçiminde de dikkatli olunması esastır. Özellikle iletişimi kuvvetli olan bir koç seçtiğinizden emin olun. Neticede öğrencinin mevcut ve gelecek yaşamı bu aşamaya da büyük oranda bağlıdır. Canan Filiz öğrenci koçluğu konusunda işini ciddi manada iyi yapan ve sağlıklı iletişim yöntemleri ile neredeyse Türkiye’nin tamamına hizmet veren bir öğrenci koçu olarak karşımıza çıkıyor.