Bir çoğumuz çocukluğumuzda -hatta bazen yetişkinken bile- bulutlara bakıp hayal kurmuş, beyaz atlı prense ya da papatya taçlı prensesin bizimle bir ömür mutlu olmaya yetecek kadar iyi olduğunu düşünmüşüzdür. Hatta ve hatta bir çoğumuz da bulutlara bakarak bir takım şekiller görmüş ve o şekillere anlam yüklemişizdir. Bugün denk geldiğim fotoğraflar ise o hayallerinize toptan turp sıkacak gibi duruyor. Zira bulutlar sandığınız kadar sempatik değilmiş. Zaten görünce anlayacaksınız; o pamuk gibi duran bulutların kanlı belalı ağabeyleri, amcaları, dayıları, babaları varmış. Bulutların gazabından korunmak için ne yapmamız gerektiğini bilemiyorum ama en azından bilgi sahibi olmanızı öneriyorum:

Lenticular Clouds yani “Dağ dalgası bulutları” adı verilen ve “Mercek bulut” olarak da bilinen bu bulutlar sakin bulutlarmış. Yakın bir zaman içerisinde herhangi bir olağan dışı hava değişimi olmayacağına işaretmiş. Ayrıca ufoya benzemeleri de ilginç bir ayrıntıymış ve bir çok insan bunları ufo zannedermiş.

Bu bulut fotoğrafı Senegal ile Mali arasında bir yerde oluşmuş ve ismi de cumulonimbusmuş. Tahrip gücü yüksek fırtınalara sebep olurmuş. Ayrıca pilotlar da asla bu bulutların arasına girmez, çevresinden dolanırmış.


Göğüs bulut olarak da bilinen bu bulutlar tahribata yol açacak; şiddeti yüksek fırtınaların öncesinde oluşurmuş.

Bu fotoğraf ise Amerikan Donanması’nda yer alan F/A – 18 C Hornet tipi bir uçağın ses hızından bile hızlı olduğu anda çekilmiş. Zaten arkasında jet motorunun izi ve nem bulutu görülüyor.

Bu bulutlar ABD’nin Wyoming adlı bölgesinde ortaya çıkmış. Supercell yani Süper hücre olarak bilinirlermiş ve bu fırtınada mutlaka yıldırımlar bulunurmuş. Rüzgarların dikey olarak esmesi ile meydana gelirlermiş ve fırtınalı, gök gürültülü olmaları ile bilinirlermiş.

Dünyadaki en aktif yanardağlardan biri olarak bilinen; Japonya ve Kamçatka Yarımadası arasında bulunan Sarychev Peak Yanardağı patlayınca ortaya çıkan dev bulut böyle görüntülenmiş. Bu tip bulutlar dağların çevresinde oluşan ani ısı değişimlerinde ortaya çıkıyormuş ve nadiren görülüyormuş.

Noctilucent adı verilen bulutlar ise genel olarak  gün battıktan sonra meydana gelirmiş.

Tahmin ediyorum bu bulutlar size de büyük bir fırtına habercisi olarak görünüyordur. Tahminlerinizde yanılmıyorsunuz.Diğer bulut fotoğrafları ile devam edelim ve yazımızı sonlandıralım: