Nasıl başlasam bilemiyorum arkadaşlar, bir kaybım var. Yaklaşık 1 yıldır benimle birlikte olan, ilk geldiğinde baş parmağımı ısırarak kanatan ve beni korkutan, daha sonraları bana alışan ve kucağımda uyuyan hamsterımı (İsmi Casper) ne yazık ki dün gece 02. 00 civarında kaybettim. Akşam saatlerinde evden aradılar evinden dışarı çıktı kafesin kenarında yatıyor dediler.

Ben de merak ettim çünkü hiç öyle yapmazdı. Eve gittim ve gözlerinin kapalı olduğunu, vücut ısısının düştüğünü, vücudunun da şişme eğiliminde olduğunu gördüm. Hemen Casper’ı aldığım arkadaşımı aradım ve belirtileri anlattım; o da bazı dönemlerde uzun süreli uyurlar merak etme ama vücut şişmişse sabah hemen veterinere götür dedi. Ben vücut ısısını yükseltmek için sıcak su torbamı doldurdum ve kafesine yerleştirdim. Ardından da yanmasın diye üzerine havlu serip kenarına da Casper’ı yerleştirdim. Biraz kıpırdanır gibi oldu. Ben de bundan güç alarak tekrardan ofise geldim çalışmak için. Sonra da 00.15 gibi eve döndüm. Döndüğümde biraz nefes alışları falan düzelmiş gibiydi ve vücudu hareket ediyordu. O halde görünce içim rahatladı. Televizyon izlemeye dalmışım ve orada uyuyakalmışım. Sonra telefonum çalmaya başladı, saate baktım gece 2, neyse bir kız arkadaşım yanlışlıkla aramış. Fırsat bu fırsat diyerek bir daha baktım Casper’a… Artık yaşamıyordu… Vücudu kaskatı kesilmiş ve o şirin bakan kırmızı gözleri kapalıydı. Parmaklarına, tırnaklarına baktım… Sevdim, sevdim… Ama geri döndüremedim. Çok ani oldu bu… Oysa daha doyasıya zaman geçirememiştim. İşten hep sabaha karşı gelir ve tıkırtılarını duyardım, o da geceleri çıkardı evinden kafesinde koşar yemek yer ve tekrar girerdi. Bazen kızım ne yapıyosun sen bakayım? derdim o da hemen kafesin kenarına gelir ve ellerimi koklardı. (Görme duyuları iyi değildir hamsterların)

Yapacak bir şey yoktu. Ben de yattım, çünkü… Çünküsü yok işte yattım, uyuyamadım, uyuyamadım, uyuyamadım… Neden sonra 5.30 gibi hatırlıyorum saati dalmışım… Sabah 11’de ancak kalkabildim ve onu, yani Casper’ımı gömdüm… Bir insan değil ki arkasından dua okuyayım, dini inancım da kuvvetli değildir ya neyse dualardan dini bilgilere kadar bir çok şeyi ezbere bilirim. Şimdi eve gitmek istemiyorum çünkü yok, yok yani. Yeni bir hamster ile boşluğunu doldurmak istemiyorum, ona saygısızlık gibi olur…  Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Not: Ben böyle yaşamın ta a. koyayım!

İkinci Not: Bir sürü yazım hatam var biliyorum ama hiç kontrol etmeyeceğim. Küfrettim üzgünüm, ya da yok üzgün değilim. Bir daha olsa bir daha yaparım!