Botox Nedir?

Kısaca botoxun tıbbi protein olduğu söylenebilmektedir. Halk arasında botoxun yılan zehri olduğuna dair söylentiler mevcuttur. Botox yılan zehri değildir, Bakteriden üretilen proteinli bir ilaçtır. Botox ile tedavi uzun yıllardır göz ve beyin hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Yüzdeki ve vücudun belli bölgelerindeki kırışıklıkları azaltmak amacıyla yaklaşık 10 yıldır kullanılmaktadır. Sadece yaşlanma ciltteki kırışıklıkları arttırmaz, bunun dışında bazı kötü alışkanlıklar, güneş ışığının olumsuz etkileri, hormonal nedenler, stres gibi duygusal etmenler de insan vücudunda kırışıklıklara neden olmaktadır.

Hangi Durumlarda Botox Yapmaktayız

Şaşılık gibi göz hastalıklarının tedavisinde, nörolojik kas problemlerinin tedavisinde botox yöntemine başvurulmaktayız. Terleme problemlerinin giderilmesinde ve cilt kırışıklarının tedavisinde etkin rol oynayan bu yöntemi kliniğimizde uygulamaktayız.

Aşırı terlemede botox yöntemini nasıl uyguluyoruz; Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen durumlardan biri de aşırı terlemedir. Bu terleme durumunu botox yöntemi ile terlemeye neden olan iletişim kanallarını engelleyerek tedavi etmekteyiz. Avuçiçi ve koltuk altı terlemelerinde de terlemeye neden olan kas zayıflatılarak etkisini görmekteyiz.

Botoxun nasıl tedavi ettiğini anlayabilmek için önce problemlerin nasıl oluştuğunu anlamak gerektiğine inanıyoruz. Konuşma, gülme, kaş çatma gibi mimik hareketleri cildin altındaki kasların kasılmasıyla oluşmaktadır. Kas kasılma hareketleri zamanla cilde yerleşir ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Uyguladığımız botox yönteminde; iğne yardımıyla sinirlerdeki geçişi kapatarak sinirlerin neden olduğu kas kasılmalarını engellemekte ve derinin ihtiyacı olan gerginliğe ulaşmasını sağlamaktayız. Ciltteki çizgiler kırışıklığa dönüşmeden botox yöntemi ile tedavi edilebilir. Ancak zamanında müdahale edilmezse çizgiler derinleştiği için botox yöntemi tek başına tedavi edememektedir.

Başka tedavi yöntemleriyle birlikte uygulanmaktadır. 18 yaşından 65 yaşına kadar her bireye botox uygulayabilmekteyiz. Hamilelik süresinde olan ve ya emziren kişilerde uygulanması tavsiye etmiyoruz. Kişi botox tedavisine başlamadan önce bu konuyla ilgili zihnini meşgul eden soruları kliniğimizdeki doktoruna sormalıdır. Herkesi aynı tedavi sürecine tabii tutmuyoruz. Çünkü her bireyin tedavi sürecini; kas yapısını ve cilt özelliklerini dikkate alarak belirlemekteyiz. Bazı hastalarımıza hafif anestezik uygulamalar yapmaktayız. Botoxu fazla dozda enjeksiyon uygulamamakta ve küçük dozlarda uygulamaktayız. Tedavi süremiz 15 dakika kadar sürebilmektedir. Acı hiç denecek kadar az hissedilir. Enjekte ettiğimiz protein kana karışmaz, sadece uygulanan bölgede kalır. Uygulamadan iki hafta sonra etkisi görülmeye başlamaktadır.

Botoxu Hangi Bölgelere Uyguluyoruz

Hastalarımızın Alın çizgileri, iki kaşın birleşim bölgesindeki çizgiler, ağız, göz çevresi ve boyun çizgilerine uygulayabilmekteyiz.

Botox tedavisi sonrası kişiyi müşahede altında tutmayarak hemen taburcu etmekteyiz. Çünkü buna gerek yoktur. Hastalarımız normal gündelik hayatına geri dönebilmektedir. Yaptığımız botox etkisini 6 aya kadar göstermekte sonra tekrar botox yaptırılması gerekmektedir. Botox yaptırma durumu arttıkça etkisi 10 aya kadar çıkabilmektedir. Botox yaptıran kişinin tedaviye sürekli devam etme zorunluluğu yoktur; etkisi geçse dahi kırışıklıklar hemen eski halini almaz. Uygulamaya devamlılık etkinin kalıcılığını artırmaktadır. Cilt giderek daha az kırışıklı gözükecektir.

Botox yaptırıldığında yüzde donuk bir ifadenin olacağı endişesini botox yaptırmak isteyen çoğu kişi yaşamaktadır. Bu durum doktorumuza söylenmelidir. Doktorumuz kişiye uygun tedavi dozları ayarlayabilmektedir. Kişi 18 ve 65 yaş arasında her yaşta bu işlemi yaptırabilmektedir. Erken yaştaki çizgileri botox yöntemiyle daha kolay tedavi edebilmekteyiz. Yaptığımız uygulamadan sonra uygulama yapılan yerlerde kızarıklık, hafif morarma, baş ağrısı ve nadir olmakla birlikte grip rahatsızlıkları nadir de olsa görülebilmektedir.

İnsanlar kremlerle kırışıklıkları engellemek istemektedir; ancak kremler cildin yüzeyine etki ettiği için yüzeysel bir iyileştirme öz konusu olmaktadır. Fakat yaptığımız botox direkt olarak kırışıklığa neden olan kaslara etki etmektedir. Botox uygulaması sonucu yüzde ve ya başka bir bölgede şişlik meydana gelmemektedir. Yüzü dolgunlaştırmamaktadır. Hastalarımız botoxu dolgu ile karıştırabilmektedir; fakat botox ile dolgu farklı durumlardır. Botox da her hangi bir bölgenin dolgun görünüme sahip olmasını beklememek gerekir.. Dudak üstlerindeki çizgilere bu uygulamayı yapmaktayız ama dudağa bu uygulama yapılamaz.

Genital Botox Yapıyor muyuz?

Psikolojik sebeplerden dolayı (aşırı stres, heyecan) vajina bölgesindeki kasların fazla kasılması nedeniyle cinsel ilişkiden kaçınan kadınlara uygulanan yöntemi hastalarımıza uygulayabilmekteyiz. Hastalarımız Botoxun etkisi geçene kadar kasılmalar olmayacağından kişi korku ve endişelerini yenebilmek için zaman kazanmış olmaktadır.

Uyguladığımız Botox Çeşitleri

Baby Botox; Ciltteki kırışıklıkları yok ederken yüzde donuk ifadelerin oluşmasını engelleyen bu yöntemi düşük dozda enjeksiyon ile uygulamaktayız.

Minimal Botox; Kişilerin görünümünü tamamen değiştirebilen bir botox çeşididir. Kırışıklık bölgelerine az dozda enjeksiyon uygulamaktayız. Doğru miktarlarda uygulanması çok önemlidir; bu nedenle doktorumuza güvenle yaptırabilirsiniz.

Önleyici Botox; Yaşlanma etkilerine karşı cildi korumaya alma durumudur. Genellikle genç kadınların yaptırmasını tavsiye etmekteyiz.