Kripto paralarla ya da borsa ile az da olsa ilgilenen biriyseniz en aşina olduğunuz hayvanlar boğa, ayı ve balinadır. Boğa sezonu, ayı sezonu ya da balinalar mutlaka bir şekilde kulağınızın kıyısından geçmiştir. Şimdi bu kavramlara kısaca bir bakış atacağız.

Boğa sezonu yatırımcıların en sevdikleri sezondur. Çünkü piyasalara rağbet yüksektir, yatırımlar artmıştır ve ileriye dönük umutlu bir bekleyiş vardır. Bu tarz pozitif hareketler piyasaları hareketlendirir ve hisselerin değerlerinde ciddi artışlara sebep olur. Peki tam olarak nedir bu “Boğa Piyasası ya da Boğa Sezonu”?

Boğa her zaman kazandırır mı? Boğa döneminde ne yapılması gerekir? Gelin hep birlikte bir bakalım.

Boğa Piyasası Nedir?

Yukarıda da kısaca bahsettiğim gibi boğa piyasası hisselerin veya kripto paraların yüklü miktarda değer kazandığı, yatırımların arttığı, piyasaların hareketlendiği, ekonominin iyileştiği durumlardaki zaman aralığına denir. Kripto para veya hisseler, son 52 hafta içinde ulaştığı en yüksek seviyenin %20’den daha fazla üzerine çıkar ise boğa piyasasından bahsetmek mümkün olabilir. Ancak her yükselişe boğa dönemi denemeyeceği gibi boğa piyasasında her coin veya hissenin kesin olarak değerinin yükseleceğinden bahsedemeyiz.

Boğa İsmi Nereden Geliyor?

Bunun için en kabul gören hikâye, boğanın saldırırken boynuzlarını yukarı doğru savurmasıdır. Bu yüzden boğa yükselişi ifade eder. Ayı ise tam tersidir. Saldırırken pençesini aşağıya doğru savurması sebebiyle bu ismi almıştır. Piyasalarda düşüşü ifade eder.

Boğa Piyasasının Dönemleri Nelerdir?

boğa sezonu

boğa sezonu

Boğa ile Ayı piyasaları sürekli bir döngü içerisindedirler. Ayının bittiği yerde boğa, boğanın bitti yerde ayı başlar. Bu sebeple birçok aşama bu iki piyasa arasında iç içe geçmiştir. Genel olarak tüm dönemlere bakacak olursak tüm piyasayı 4 aşamaya ayırabiliriz:

  • Genişleme
  • Zirve
  • Daralma
  • Çukur

Bu dört aşama çukur seviyesine geldiğinde tekrar başa sarar ve genişleme ile devam eder. Bu da az önce bahsettiğim ayı ve boğa döngüsünün biraz daha detaylarına inilmiş halidir. Genişlemeye boğa sezonunun başlangıcı, zirveye de boğa sezonunun sonu diyebiliriz. Aynı şekilde daralma ayı sezonunun başlangıcını, çukur ise ayı sezonunu ifade eder.

Boğa sezonu da kendi içinde aşamalara ayrılır. Yatırımcılar için bunları bilmek ve ona göre hareket etmek oldukça önem taşır.

Toplama

Piyasalar henüz ayının etkisi altındadır. Küçük yatırımcılar tarafından elden çıkarılan coinler, büyük yatırımcılar tarafından çok düşük bir değerden toplanmaya başlanır. Yatırımlar artmaya başlayınca, piyasalarda dalgalanmalar ve değerlerde ufak yükselmeler görününür.

Alım Dalgası

Bu aşamada artık hisse alımı ve yatırımlar artmaya başlamıştır. Birim fiyatların yükselişini gören küçük yatırımcılar da oyuna dahil olurlar. Artık yatırımlar hızlanmış, borsalar yeşillenmeye başlamıştır. İşte tam bu aşama boğanın ayak seslerinin geldiği aşamadır. Piyasanın durumuna bağlı olarak boğa piyasasındayız veya az kaldı denebilir.

Doygunluk

Birçok mal, değerlerinin en üst seviyesine ulaşmıştır. Piyasada büyük yatırımlar vardır. Karını nakite çevirmek isteyenler üst perdeden satışlarını yapmışlar ve tekrar yüksekten alım yapmamışlardır. Bu aşamanın sonunda piyasalarda sert bir düşüş ve ayıya dönüş beklenir.

Potansiyeli yüksek Metaverse coinlerini anlatan bu yazıyı da sevebilirsin:

? En İyi Metaverse Coinleri

Boğa Piyasasında Neler Yapılmalıdır?

Boğa piyasaya hakimken büyük bir düşüş zaten beklenmez. Yani zarar etmek oldukça zordur. Ancak bazı yatırımlar beklendiği kadar getiri sağlamayabilir. Böyle bir durumda kalmamak için büyük yatırımcılar tarafından bazı önlemler alınır.

Erkenden Alım

Kripto para veya hisseler fark etmez. Yatırımınızı doğru zamanda yapmanız çok önemli. Ayı sezonundaki çukur döneminden bahsetmiştik. Malların değerlerinin en dipte olduğu dönemler bu zamanlardır. İşte tam çukur zamanında yapılacak bir yatırım uzun dönemde her türlü kar etmeyi sağlar.

Tepeden Satım

Her malın ulaşabileceği maksimum bir değer vardır. Tabi bunu önceden tahmin etmek zordur. Ancak dikkat edilmesi gereken asıl nokta aç gözlü olunmaması gerektiğidir. Eğer piyasalara çok hâkim; büyük bir yatırımcı değilseniz, malınızın değerinin tepede direnç gösterdiği yerde satmak, en mantıklı kararlardan biri olabilir.

Portföy Çeşitlendirme

İyi bir yatırımcı asla tek bir yere yatırım yapmaz. Portföyünü her zaman geniş tutar. Böylece risk dağıtılmış olur. Aynı şekilde kazanç oranı da artar.

Uzun Vadeli Düşünün

Geçmişe baktığımızda Boğa sezonunun ayı sezonuna oranla daha uzun sürdüğü hesaplanmıştır. Bu yüzden sabırlı olun. En dipten toplayın, En yüksekte satın.