İnternetten para kazanan blogcuları duydunuz mu? Yoksa blog yazmanın yalnızca bir hobi veya eğlence olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu yazıda size blog yazarak para kazanmak için kullanabileceğiniz yolları anlatacağız. Ayrıca blog yazmanın ardındaki potansiyeli göstereceğiz.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak para kazanmak gerçekten de mümkündür. Ancak tabii, blogcuların tam olarak ne kazandığına dair kamuya açık istatistikler olmadığı için bu sorunun herkese uyan tek bir cevabı yoktur.

Sonuçta kabul etmek gerekir ki, dünya çapında milyonlarca olmasa da binlerce blogcu var. Bazı bloglar şirketler ve markalar tarafından yönetilirken, diğer birçok blog kişiler tarafından yönetilmektedir.

Konupara sitesindeki blog yazarak para kazanmak başlıklı rehberde, blogcuların dünya genelinde ortalama olarak günde 1000 okuyucu ile ayda 100 lira para kazanabildikleri ifade edilmektedir. Elbette, daha yüksek kazançlar sağlayabilmek için blog yazarlarının günde 10.000 veya 20.000 okuyucu hedeflemeleri gerektiği belirtilmektedir.

Bununla birlikte, blog yazarlarının kimi zaman açıkça paylaştığı rakamlar ve şirketlerin reklam harcamalarına ilişkin kamuya açık istatistikler, bir blog yazarının gerçekte ne kadar kazanabileceği hakkında bilgiler sağlayabilmektedir.

blogdan para kazanmak

blogdan para kazanmak

Gerekli Bilgi ve Beceriler

Para kazanma adına başarılı bir blog oluşturmak için birtakım bilgi ve beceriler gerekmektedir. Başarılı bir blog oluşturmak görece uzun bir zaman alsa da çok fazla azim ve bazı beceriler gerektirdiği bilinmesi gereken bir gerçektir.

Başarılı bir blog oluşturmak için blogların nasıl açıldığı gibi bilgileri edinmeniz önemlidir. Bununla birlikte, özellikle kaçınılmaz olarak SEO ve web tasarımı gibi alanlarda da bilgi edinmeniz ve beceri kazanmanız gerekmektedir.

Ama güzel haber şu ki, bir blog yazarı olarak ihtiyaç duyduğunuz becerilerin çoğunu sıfırdan ve yol boyunca öğrenebilirsiniz. SEO, pazarlama ve web tasarımı hakkında hazırlanan çoğu ücretsiz sunulan kaynaktan yararlanarak gerekli becerileri kazanabilirsiniz.

İşte blog yazarak para kazanma maceranıza başarılı ve hızlı bir şekilde başlamak için ihtiyacınız olan birkaç şey:

Gramer ve Dilbilgisi

Yazmanın keyfini çıkarın! Ayrıca minimum yazma yeteneğine ve gramer bilgisine sahip olun. Klasik gazeteciliğin aksine veya kitap yazmaya kıyasla, bloglarda yazım ve dilbilgisi o kadar önemli değildir. Yine de, okuyucuların ve Google gibi arama motorlarının yüksek kaliteyi yeterince iyi derecelendirmesi için yazım ve dilbilgisi kullanımına özen gösterin.

Tutku ve Merak

Bir blog yazarı olarak, her zaman yeni bir şeyler öğrenmek zorundasınız. Çünkü bir sonraki blog makalesinin içeriği veya kendi web sitenizi işletmek ve pazarlamak için teknik veya pazarlama yönlerine hâkim olmalısınız. Bu yüzden, keşfedilmemiş alanlara girmeye ve yeni şeyler öğrenmeye devam etmeniz önemlidir.

Azim ve Dayanıklılık

Hızlı bir şekilde zengin olma hedefiyle yola çıkarsanız, bir blog yazarı olarak çok uzağa gidemezsiniz. Çünkü sadece ilk birkaç haftalık ve hatta aylık çalışmaların sonucunu hemen almanız mümkün olmayacaktır. Bu gerçeği en başından bilmeniz ve kabul etmeniz gerekir. Bu nedenle de sürecin devamında azimli ve sabırlı olmanız önemlidir.

blog para kazandırır mı?

blog para kazandırır mı?

Blogdan Para Kazanma Yolları

Trafik oluşturmaya başlamak için yeterli içerik oluşturduktan sonra bir diğer adıma geçebilirsiniz: Blogdan para kazanma.

Blog yazarak para kazanmak için elde ettiğiniz ziyaretçi trafiğine bağlı olarak kullanabileceğiniz farklı yollar vardır:

Reklamlar

Belirli bir trafik düzeyine ulaştıktan sonra (genellikle ayda yaklaşık 10.000 sayfa ziyaretçiden ile), web sitenize reklam yerleştirerek para kazanabilirsiniz. Bunu yapmak için, Google Adsense veya Ezoic gibi bir reklam aracısına başvurmanız yeterlidir. Bu başvuru süreci tamamlandığında, kendi web sitenize reklam yerleştirmeniz mümkün olacaktır.

Sponsorlu İçerik

Bir blogcu olarak para kazanmanın başka bir yolu da kendi web sitenizde ücretli makaleler yayınlamaktır. Bunu yapmak için, giden bir bağlantının yardımcı olabileceği şirketlerle (bazen bu kendiliğinden de gerçekleşir) iletişime geçebilirsiniz. Bir blog sahibi olarak, onlara kendi sitelerine bir bağlantıyla uygun içeriği yerleştirebilecekleri bir platform sağlarsınız. Böylece bunun karşılığında para kazanırsınız.

Satış Ortaklığı Pazarlaması

Ürünleri için satış ortaklığı bağlantıları sunan şirketleri bulun ve bu bağlantıları makalelerinize ekleyin. Bu, Trendyol veya Gittigidiyor’a bir bağlantı olabilir. Burada en temel şey, ürünlerin içeriğinizle ilgili olmasıdır. Okuyucularınızın “kullanıcı deneyimini” kötüleştirmemek için ortaklık bağlantılarını yalnızca dikkatli ve doğru yerlerde kullandığınızdan emin olun.

Son olarak, blog yazarak para kazanmak istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı henüz bilmiyorsanız, ücretsiz eğitim kaynakları arasında yer alan kişisel blog açma rehberi size yardımcı olabilir. İlgili rehberde aşamalar halinde sıfırdan bir blog açmak için nereden başlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.