Selam arkadaşlar,

Sizi fazla meraklandırmadan söyleyeyim: Coin (Kripto para) işine girdim, ETH (Ethereum) alarak bir başlangıç yaptım. Uzun zamandır bu piyasayı merak ediyordum. Başarı hikayelerini sıkça okudum. Bundan birkaç yıl önce uygun fiyatlara Bitcoin (BTC) alıp şimdilerde zengin olanların bilindik hikayelerini okudum ama hep içimde bir acaba sorusu vardı. 2018 başlarında sizin de tanıdığınız bir blog yazarı arkadaşımla konuşunca kesin olarak girmeye karar verdim ve 11 Ocak’ta ben de bir coin yatırımcısı oldum fakat şu sıralar neredeyse bütün kripto paralar düşüşte. Pes mi ediyoruz peki? Elbette hayır, zaten temel olarak kripto para yatırımcıları orta ve uzun vadede kazanmayı hedefler.

En az kaç parayla coin işine girilir?

Birçok farklı platform/site var ve minimum para yatırma tutarı değişiklik gösteriyor. Ben araştırdığım kadarıyla en az 1 TL değerinde bile para yatırma yapabiliyorsunuz. Benim aldığım dönemde bulabildiğim en az para yatırma tutarı 150 TL’ydi. Ben de de riski azaltmak adına 150 TL ile başladım. Bu parayla sadece sistemi biraz olsun öğrenmek ve deneme/yanılma yöntemini uygulamayı amaçlıyorum. Halen de yeni şeyler öğrenmeye devam ediyorum. Yani öğrenmenin ucu bucağı yok.

Coin işine nasıl girilir?

İlk olarak coin borsalarından birinde hesap açmanız ve cüzdan oluşturmanız gerekiyor. Binance, Kucoin gibi piyasalar var. Ben Kucoin ile girdim ama şu anda Türk yapımı olan Bitlo var. Gerçekten de işlerini iyi yapıyorlar.Üstelik bir sorun olduğunda sizinle aynı dili konuşan bir muhattap bulabiliyor olmamız da büyük bir avantaj.

Bitcoin nedir?

Bitcoin bir kripto para çeşididir. Bitcoin dışında en fazla bilinen diğer kripto paralar Ethereum, Ripples, Stellar, Litecoin ve Monero olarak sayılabilir fakat yine de dünyadaki neredeyse tüm insanların coinlerden haberdar olmasını sağlayan Bitcoin olmuştur.

Bitcoin nasıl alınır?

Şimdi size bir sürü ayrıntıdan bahsetmek yerine güvenli bir şekilde nasıl Bitcoin alacağınızı anlatmak istiyorum. Siz yine de dilerseniz coin piyasasının çalışma prensibine, blockchain mantığına, fiziksel ve dijital cüzdanlara bir bakın, onlar hakkında da bilgi sahibi olun ama ben size şimdilik sadece kolayca BTC almayı göstereceğim.

BTC yani Bitcoin almak için en kolay yollardan bir tanesi Bitlo isimli ve tamamen Türk malı olan siteden işlem yapmak. Ben de BTC alımını bu site üzerinden adım adım göstereceğim. İlk olarak Bitlo’ya kayıt olmamız gerekiyor.

Bitlo’ya nasıl kayıt olunur?

Bu son derece basit bir şekilde yapılabiliyor. Gereksiz bir sürü ayrıntı ile uğraşmak zorunda değilsiniz. Bitlo’ya kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz. Ardından açılan ekranda gerekli bilgileri doldurun.

Referans numarası kısmına benim kodum olan şu kodu yazarsanız bana da faydanız olur. Size bir zararı yok ama bana faydası olur.

Referans kodum:
j80l8j
Bilgilerinizi girip hesap oluştur butonuna tıkladığınızda telefonunuza bir güvenlik kodu gelecek. O kodu girince yine ayrı bir bilgi ekranı açılacak. Orada da kimlik numaranız, doğum tarihiniz ve mail adresiniz ile posta adresiniz istenecek. Merak etmeyin bütün borsalarda bu bilgiler isteniyor. Güvenlik amaçlı olarak…

Ardından mail adresinize onaylama maili gelecek. Ben Gmail kullandığımdan “Güncellemeler” klasörüne geldi mail. Spam kutusunu da kontrol edin bulamazsanız. Maili aldığınızda sizi şöyle bir ekran karşılayacak.

E-Posta adresimi doğrula butonuna tıkladığınızda ise artık üye olmuş olacaksınız.

Sıra geldi Bitlo hesabınıza para yatırmaya ve ardından hesabınızdaki parayla BTC yani Bitcoin almaya.

Bitlo’ya nasıl para yatırılır?

Öncelikle şunu belirtmem gerek; Bitlo’ya para yatırmak son derece kolay. Üst barda bulunan para yatırma/çekme butonuna tıklayın.

Ardından sizi aşağıdaki gibi bir sayfa karşılayacak. Kendi hesabınızdan formda yer alan bilgileri doğru girdikten sonra hesaba ödemeyi yapın. Aşağıdaki hususlarda dikkat etmenizi öneririm.

Para Yatırırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Sadece adınıza açılmış bireysel hesaplardan gönderim yapın. Farklı isimle yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
  • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
  • Minimum yatırma miktarı bulunmamaktadır.
  • Gönderdiğiniz miktar kontrollerin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır.
  • Banka işlemleriniz esnasında size tahsis edilen kodu açıklama alanına yazmanız önemlidir. Açıklama belirtilmeden gerçekleştirilen transferler işlem ücreti düşülerek iade edilir.

Ortalama 5 dakika içerisinde paranız hesabınıza geçmiş oluyor. Artık yatırdığınız TL miktarı ölçüsünde BTC alabilirsiniz.

Bitlo’da nasıl Bitcoin alınır?

Bütün bu kayıt olma ve para yatırma işlemlerini geçtikten sonra eminim aklınızda Bitcoin nasıl alınır sorusu şekillendi. Endişelenmeyin, herhangi bir sosyal medya sitesinde dolaşmak kadar kolay. Üst menüde yer alan kolay alış/satış isimli kısma tıklayın. Sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak. Orada da gösterdiğim artı butonuna tıklayın. Tıkladığınızda bütün bakiyeniz ile ortalama ne kadar BTC alabileceğinizi göreceksiniz. Arzunuza göre kullanmak istediğiniz bakiyenizi kendiniz de girebilirsiniz. Orada yer alan BTC miktarında küçük değişiklikler görülebilir çünkü BTC sürekli değişim gösteren bir mantıktadır.

Bakiyenize karar verdikten sonra Bitcoin Al isimli butona tıklayın. Sistem size bakiyeniz karşılığında denk gelen BTC’yi hesabınıza gönderecektir. Saniyeler içerisinde bu işlem gerçekleştirilebiliyor. Yani beklemenize gerek kalmıyor. Bu işlem için Bitlo bizden Binde 35 ya da bir başka tabirle % 0.35 gibi bir komisyon alıyor ki bu tutar gerçekten devede kulak.

Şimdi bakiyemiz şu şekilde görünüyor olacak. Ben Bitlo’ya 8 TL yatırdım ve bu tutar ile 0.00021425 tutarında BTC aldım. Sistem zaten siz alırken BTC’yi ne kadarlık bir bedel üzerinden aldığınızı, komisyon sonrası ne kadarlık bir tutarın hesabınıza geçtiğini bildiriyor.

Dilediğiniz süre boyunca bekleyerek BTC kurunu takip ederek kâra ulaştığınızda satabilir ya da satış emri girerek sistemin bunu otomatik yapmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için de yapmanız gereken adımlar şöyle:

  • Anasayfaya gelin.
  • Sol kısımdaki kutucuktan “Satış” ibaresine tıklayın.
  • 1 BTC kaç para olursa satmak istediğinizi yazın. Mesela ben 43 Bin TL olursa sat dedim.
  • + butonuna tıklayın. Böylelikle tüm bakiyenizi eklemiş oluyorsunuz yani diyelim ki 500 TL yatırdınız ve o parayla BTC aldınız. Aldığınızda BTC 38 Bin’deydi diye düşünelim. 43 Bin’e ulaştığında sat dediğimizde tüm BTC bakiyenizi belirttiğiniz tutardan TL’ye çevirmiş oluyorsunuz.
  • Yani özetle ben bilgisayar başında, telefon başında bekleyemem; BTC şu kadar değere yükseldiği zaman sat demeniz için bu sistem.

İşlem yaptığınız tutar ne kadar büyürse kârınız da aynı oranda artacaktır. Eğer aceleci davranıp ani hamleler yaparsanız kaybetmeniz çok kolay ama sabrederseniz bence kazanmama ihtimaliniz sıfıra yakın. Açıkçası 500 TL ile başlayıp 3 sene sonra 500 Bin TL kazanırım gibi bir hayaliniz varsa o biraz zor ama 100 Bin TL ile başlayıp 1 sene sonra onu 130 Bin TL yapmanız hiç de zor değil.

Bitlo’da Ethereum ya da Ripple almak

Hem Türk sermayesi olması, hem çalışanlarının Türk olması, hem 1 TL ile bile girilebiliyor olması hem de acayip hızlı olması sebebiyle Bitlo benim çok dikkatimi çekiyor. Hatta başka borsalardaki kripto paralarımı buraya aktarmak gibi bir düşüncem oluştu diyebilirim. Bitlo’da sadece BTC değil ethereum nasıl alınır sorusunun da cevabı var. Hatta Ripple da alabilirsiniz. Ethereum almak için buraya tıklayabilirsiniz.  Ya da diğer kripto paralarla işlem yapmak için hemen şimdi kayıt olabilirsiniz. Yukarıda da dediğim gibi eğer bana da destek olmak isterseniz referans kodumu yazmayı unutmayın.

Referans kodum:
j80l8j