Biriktirmek deyince sanırım neredeyse hepimizin aklına gelen maddi anlamdaki birikimdir. Elbette ben de ondan bahsedeceğim ancak girizgah esnasında manevi birikimlerden de bahsetmemek olmaz.

 Manevi olarak ne biriktirilir? 

Manevi anlamda en biriktirilesi şey bana göre insandır. Hatta bunu maddi tarafa da entegre edebiliriz. Şöyle ki; biriktirdiğiniz insanlar ileride size maddi kazanımlar sağlayabilirler. Maddi kazanımlara olanak sağlamasalar bile manevi anlamda çökük olduğunuz bir durumda size destek olarak, belki sadece dinleyerek bile yanınızda olduklarını hissettirirlerse atacağınız yeni adımlarda doğru kararlar verme şansınız çok daha yüksek olacaktır. Dolayısıyla insanın biriktirmesi gereken en önemli şey yine insandır.

 Peki ya madden ne biriktirilir? 

Bu da soru mu, tabi ki para dediğinizi duyar gibiyim ancak bu sığ bir düşünceden ibaret olarak kalır. Koleksiyon yapanları düşünsenize bi, onlar bir çok başkaca şey biriktiriyorlar. Mesela ben de aşağıda kısaca değineceğim, zamanında taso biriktirdim.

Tabi ki biriktirmek deyince insanın aklına doğal olarak para gelir. Peki hiç düşündünüz mü niçin para biriktiriyoruz? Cevap basit: Daha iyi yaşam şartlarına sahip olmak ve kendimizi güvence altına almak için. Peki finans konularında yeterince bilgi sahibi misiniz? Mesela teknik terimlere ya da mevzuatlara hakim misiniz? İşte bu noktada ihtiyaç duyduğunuz ya da duyacağınız bilgilere ulaşmanızı ve ulaştığınız bilgileri hayatınıza dahil etmenizi sağlayacak bir site önereceğim size:  Ekonomist !

Merak edilen bir çok konuyu herkesin anlayabileceği kadar basitçe anlatan bu arkadaşlar gerçekten bir takdiri hak ediyor. Ayrıca kısaca kendileri hakkında bilgi vermem gerekirse amaçları;

  • Finansal okur-yazarlığı daha üst seviyelere çekmek
  • Çeşitli iş fikirleri ve modelleri ile ufuk açmak
  • Finansal terim ve durumlara aşina olmamızı sağlamak

olarak özetlenebilir. Ayrıca sitede KYK kredilerini ödemeden, faturalarda tasarruf yollarına; çok yapılan finansal hatalardan bunların çözümlerine kadar bir çok konuda bilgi bulmanız mümkün.

 Peki ben şimdiye kadar maddi birikimle ilgili neler yaptım? 

Efendim öncelikle belirtmem gerek ki ben birikim yapabilen bir insan değilim. Harcıyorum bildiğin ama biriktirdiğim zaman da gerçekten o yola baş koyuyorum. Hatta toplu taşıma kullanmıyor, yürüyerek paramı cebimde tutuyorum 🙂 Aşağıda az da olsa birikimlerime dair liste mevcut, bakalım neler biriktirmişim:

  • Çocukluğumda okul gezileri olurdu. Kız kardeşimle para biriktirmeye başlardık, 1 hafta sonra falan durumu farkeden ebeveynlerimiz, harçlığınızı yemek için kullanın. Biz öderiz gezi parasını derdi. Ve bu taktik her zaman tutardı 🙂 Bu arada özledim lan evdekileri, en yakın zamanda gitmem gerek.
  • Çeşitli eşyalar için gazete kuponu biriktirirdim ama bu alışkanlık babamdan kalma bana. Adam bir ara gazete kuponuyla araba bile alacaktı ya zor tuttuk ama televizyondan cep telefonuna kadar bir çok şey aldık, hatta bisiklet bile aldık be hey gidi hey!
  • Sonra biraz daha büyüyünce taso biriktirdim. Hatta halen duruyor o tasolar. Onları biriktirmek için az mı dizlerim beyazladı be diz çöküp milleti sökmekten… Bir de ilginçtir, bazı arkadaşlar benden taso satın alırdı, sonra oynardık ve ben onları sökerdim 🙂
  • Tabi zaman geçti, büyüdük, evlendik. Şimdilerde para biriktirmek kolay değil. Biriktireceğim zaman da sanırım araba almak ve ev almak için biriktiririm. Belki sıkı bir tatil için de sıkı bir tasarruf yapar da birikimlerimi şaha kaldırırım ama mutlaka bazı önerileri dikkate almam lazım. Şimdiden bir çok yazı okudum, en kilitleri de aşağıdakiler:

Siz benim gibi savruk olmayın annem, biriktirin e mi? Biriktirirken de verdiğim bu linklerden bilgi edinin mutlaka.