Bu yazıda bir anlam bütünlüğü olmayacak. Birbirinden bağımsız iki konu yazacağım size. Belki artacak bu sayı, iki değil de 3 olacak 5 olacak belki. Aslında bu konuya “Oscar’ın kısa tarihi” ile başlayacak ve yine konuyu kısa bir süre sonra bitirecektim ama öyle olmadı, ya da olmayacak işte her neyse.  Nelson Carvajan günümüze gelene kadar “En iyi film dalında Oscar kazanan filmlerden birer saniye kadar derlemiş ve bunları birleştirerek bir video oluşturmuş. Ayrıca videonun bitmesine yakın bu yılın adayları da varmış. İzlemekte fayda var, izlememiş olmakla da pek bir şey kaybedileceğini sanmıyorum ama potansiyel kaybedimler varolmuş kazançları hiçe saydırabilecek kadar evham verici olabiliyor; Hatırlatmak isterim.


Bu konuyu geçecek olursak; Az önce bir şiir okudum ve hiç bir şey söylemeden kaldım öylece. Aslında başka amaçlarım vardı ama bu şiirden sonra yapamadım. Şiir, “Ah Muhsin Ünlü” ye ait. Beğeneceğinizi umuyorum.

RESULULLAH'LA BENİM ARAMDAKİ FARKLAR

Resulullah süper bir insandı, ben o kadar değilim. Resulullah yolda Ebu Bekir’i görse ‘Es Selamu Aleyküm Ya Sıddık’ derdi, ben yolda Ebu Bekir’i görsem tanımam. Resulullah asla yalan söylemezdi; ben annem ölürken hiç ağlamadım. Ben annem ölürken çok ağladım çünkü annem gırtlağından hırıltılar çıkarırken nasıl terliyordu, görmeliydiniz.

Resulullah Azrail’i yolda görse tanırdı; ben Azrail’i annemin yanında görseydim ona bir çift lafım olurdu, derdim ki şimdi yani af edersin ama o sıktığın annemin gırtlağı.

Resulullah olsa ona bunları söylesem o bana gülümserdi; o bana gülümserdi ben ona derdim ki, anam babam yoluna feda olsun ey Allah’ın Resulü; fakat şu koca melek, annemin gırtlağını sıkıyor, bir şeyler yapamaz mıyız?

Resulullah orada olsaydı annemin elini tutardı derdi ki ‘Kızım ha gayret!’; ben orada olsaydım annemin elini tutardım ve derdim ki ‘Anneciğim ölmesen…’

Ben oradaydım annemin elini tuttum ve dedim ki ‘Anneciğim seni ben…’; Annem döndü bana bir baktı o bakışı görmeliydiniz.

Resulullah o bakışı görseydi merhametten ağlardı; ben o bakışı gördüm haşyetten bayılacaktım ama annem elimden tuttu.

Ne tuhaf, anneler ölürken bile çocuklarının

Anneler ölürken bile çocuklarının ellerini bırakmıyor ne tuhaf…

Resulullah çok şanslı bir insan annesi öldüğünde o küçücüktü; benim annem öldüğünde ben küçücük değildim, zaten şanslı birisi de değilimdir, filmlerim iş yapmaz.

Annem daha yeni öldü fazla uzaklaşmış olamaz!

Olamaz dedim annem son nefesini alıp da vermeyince Verse de ben alsam onu, içim ferahlasa, siz de görseniz Resulullah tutsa annemin elinden birlikte geçseler çölü Nasıl olsa Resulullah da ölü annem de ölü.

Ah Muhsin Ünlü