Şu sıcak havalarda insan biraz olsun yatıp dinlenmek istiyor. Ya da en kötü ihtimalle serin bir ormanda, o da olmadı deniz kenarında biraz kestirmek. Hepiniz yanıyorsunuz değil mi sıcaklardan? Süper güçlerim olmadığı için ben de yananlardanım. Bu arada da memlekette bile çalıştığım için serin bir yerde uyumak ya da kitap okuyarak dinlenmek istiyorum.

Ülkemiz aslında bu tür dinlenmeler için sayısız destinasyona sahip ama gel gör ki zaman ve iş yoğunluğu dolayısıyla ne yazık ki değerlendiremiyorum. Eğer uygun bir zaman bulursam nereye giderim ya da nereye gitmek isterim diye düşündüm. Ben öyle hareketli, eğlenceli, diskolu tatilleri sevmem. Onun için daha sakin, ayağımı uzatıp kitap okuyabileceğim, biraz gezebileceğim bir tatili tercih ederim. Bu doğrultuda en güzel seçeneklerden biri bana göre Olympos. 6-7 sene önce haberdar oldum bu güzel coğrafyadan. Benim gibi sessiz, sakin bir tatil arayanların en mantıklı seçimi olacağından şüphem yok. Uzun bir süre araştırdım, başka lokasyonlara da baktım ama benim ilacım burası arkadaş. Biraz size de tanıtayım, en azından bilgi vereyim istedim.

Olympos’ta neler yapılır?

  • Öncelikle Yanartaş’a uğramayı unutmayın. Dünyada eşi benzeri az bulunur cinsten bir manzara.
  • Olympos ve Phaselis antik kentlerini mutlaka ziyaret edin.
  • Benim gibi uzun doğa yürüyüşlerini seviyorsanız Çıralı Kumsalı’nın kuzey kısmında yer alan Karaburun’dan başlayın yürümeye Tekirova’ya doğru. Adeta balta girmemiş ormanlarda yürüyün. Yürüyüş neredeyse 7 saat civarında sürüyor ama değer mi değer bence.
  • Ulupınar’dan Yanartaş’a yürüyün, 2 saat boyunca eşsiz bir atmosfere şahit olacağınıza inanıyorum.
  • Adrasan’da derenin tam üzerinde bir kahvaltı ya da akşam yemeği yemek güzel olur.
  • Dünyanın sayısız yerinden gelen sayısız farklı milletten insanla tanışın.
  • Gündoğumunu seyre dalmayı unutmayın. Erken kalkmak sizi endişelendirmesin, sonra yine dilerseniz uyursunuz. Eşsiz bir manzara var burada.
  • İmkanınız varsa tekne turu ile civar koyları gezin, bol bol denize girin.
  • Caretta Carettaların sayılı yumurtlama alanlarından biri olduğu için bu şansınızı da değerlendirin.
  • Sakin ve serin bir yerde uzanıp kitabınızı okuyun, içeceğinizi yudumlayın ya da biraz kestirin. Bu şansı bir daha bulmanız zor olacak.

Olympos’ta nerede kalınır?

Bu noktada bir çok seçenek var. Hemen hepsi de misafirlerinden iyi yorumlar almış ama benim araştırmalarıma göre en mantıklı seçenek Olympos Divasa Hotel. Ağaç evleri ile sizi doğanın kucağına bırakan bir atmosferi var. Tüm odalarda wi-fi, klima gibi ihtiyaçlar mevcut. Zaten böylesine doğal bir ortamda çok lüks bir şey beklemeyin, zira Olympos doğanın kucağı. Ayrıca açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği de mevcut. Bir de dileyenler her akşam canlı müzikle eğlenebilirler. Yine otelin aracılığıyla doğa sporları, tekne turları, trekking gibi aktivitelere katılabilirsiniz. Otelin web sitesine giderek bütün ayrıntıları ve fotoğrafları görebilirsiniz:  https://olymposdivasahotel.com/