Bilgisayarlar bulunduğu günden bu yana çok büyük değişimlere uğradı. Anlatılagelen iki oda büyüklüğündeki bilgisayar hikayesini bilirsiniz. Şimdi istendiği zaman kitap büyüklüğünde bilgisayarlar yapılabiliyor. Fakat bu bilgisayarların hemen hemen tamamında, işlev ve yapı bakımından değişmeyen bir parça var. Sabit disk namı diğer harddisk. Son zamanlarda bu teknoloji de değişime uğradı. SSD olarak adlandırılan yeni bir sisteme geçiş yapıldı. Sistem yeni olsa da SSD fiyatları ile HDD fiyatları arasında büyük uçurumlar bulunmuyor.

HDD dediğimiz sistem mekaniktir. Hareketli okuma–yazma kafaları dönen bir plaka üzerine manyetik yolla veri işler. Dolayısıyla pek fazla modernleşme şekli yoktur ve kendi adına geliştirilebilecek teknolojinin sınırlarında çalışır. Erişim süresi asla minimize edilemez. Bu da bilgisayarın optimum düzeyde kullanılmasının önüne geçer.

SSD ise 0.1ms’lik erişim süresiyle HDD’lerin yaklaşık 40 katı hızda çalışır. İçinde dönen mekanik bir parça olmadığı için bu kadar büyük hızlara ulaşabilir. Ayrıca veri güvenliği bakımından da daha sağlıklıdır. 1500 G’lik kuvvete mukavemet edebilirler ki bu muazzam bir dayanıklılıktır. Tekil işlem süresi HDD’ler ile aynı olsa da, çoklu işlemlerde HDD’lerin neredeyse 100 katı daha hızlı işlem yapabilmektedir.

SSD’lerde Basit Bir Çalışma Mantığı

SSD’ler mantık olarak flash belleklerin birbirlerine bağlanmasıyla oluşturulur. Bu bağlantının sorunsuz sağlanması için üzerinde bir kontrol mekanizması vardır. Bu sayede bir bütün olarak işlem yapar. Daha az enerji harcar ve daha az ısınır. Genelde 2.5 inç boyunda üretilerek laptoplarda kullanılır. Masaüstü bilgisayarlarda ise yavaş yavaş yaygınlaşmaktadır.

HDD’lerin de floppy diskler gibi bir anda yok olacağı düşünülüyor. Tabii onlarla beraber bir devir de kapanacak. Çağımızın hastalığı olan hız, bilgisayarın el freni olan HDD ortadan kalktıktan sonra oyunseverler için bir problem olmaktan çıkacak.

SSD fiyatları, getirdiği hıza ve stabiliteye rağmen uçuk miktarlarda değil. Tabii ki çok pahalı olanları var, fakat uygun fiyatlara da bulmak mümkün. Özellikle internet üzerinden ucuz SSD bulmak oldukça kolay. ITOPYA (itopya.com) gibi firmalar, ünlü markaların ürünlerini kampanya ve indirimlerle satıyor. SSD almadan önce bir göz atmakta fayda var.

ITOPYA’nın yeniliklerini ve kampanya fırsatlarını kaçırmak istemiyorsanız sosyal medya hesaplarını mutlaka takibe alın:

Facebook’ta beğenin: https://www.facebook.com/itopyatr

Twitter’da takip edin: https://twitter.com/itopyacom

YouTube’da abone olun: https://www.youtube.com/channel/UCQDXt8aUhWa3RfyWxNBiEhw