Geçtiğimiz günlerde blogları dolaşırken bir mime denk geldim. Sorulu mim olarak biliniyor bu tür ve ben bayağı seviyorum. İşte bundan sebep, bu mime verilen cevapları okudukça ben de bu mimi üstüme alayım diye düşündüm. Bu mimin Yüreğimin İklimi‘nden vücut bulduğunu ve benim de Beyda’nın Kitaplığı‘ndan çaldığımı, daha doğrusu ödünç aldığımı da belirteyim. Bazı hırsızlıklar güzeldir. Şimdi gelelim sorulara ve cevaplara.

1-Dünyayı değiştirecek üç küçük adım?

Dünya sadece 3 küçük adımda istediğimiz değişime varabilir mi bilmiyorum ama en azından daha iyi bir yer olabilir. Eğer insan; adil olmaya, merhamet etmeye ve sadeleşmeye doğru adımlarını atarsa dünya daha yaşanılası bir yer olabilir.

2-Dünyanın daha fazlasına ihtiyaç duyduğu şey?

Aslında bu soruyu çok uzun uzun cevaplamak mümkün ancak temel olarak ilk sorunun cevabı bu soru için de geçerli. O üç cevaba ek olarak daha fazla empati ve daha fazla saygıya da kesinlikle ihtiyaç var.

3-Okuduğunuz son kitap?

En son Mahir Ünsal Eriş’in “Öbürküler” adlı kitabını okudum. Şimdi de Ali Lidar’ın “Kişisel Edebiyat Atlası” adlı kitabını okuyorum. Şimdiye kadar okuduğum ve okuyacağım kitaplara  Depo ‘dan ulaşabilirsiniz.

4- İzlediğiniz son film?

En son 2 Şubat’ta Francis Ford Coppola’nın yönettiği ve aynı adlı Mario Puzo romanından uyarlanan “Baba” serisinin üçüncü ve son filmini izledim. Ayrıca daha önce izlediğim filmler ile izleyeceğim filmlere  Depo ‘dan ulaşabilirsiniz.

5-Değişmenizi sağlayan bir hatanız?

Böyle bir hatam yok, elbette birçok hatam var ama beni değiştirecek kadar büyük şeyler uyandırmadı hiçbir hatam. Yalnız şunu açıkyüreklilikle söylemek isterim: Kasım ayında babamı kaybettim ve o saatten sonra anladım ki sevmek/sevdiğini ifade etmek için sebep aramamak gerek. Öyle gelişigüzel ifade etmek lazım sevmenin her halini. Bu belki hata olarak kabul edersem değişmemi sağlamış olabilir.

6-Sözcükleriniz eylemlerinizle eşit midir?

Her zaman eşit değildir. Eşit olmaması da gerekir.

7-Gurur duyduğunuz bir başarınız?

Hiç kalıcı bir gururum olmadı bir başarımla ilgili olarak. Eğer bir başarı sayılırsa, eşimi tanımış ve onunla evlenmiş olmak durumunu gurur duyduğum bir başarı olarak düşünebilirim.

8-Hayatta öncelikleriniz nelerdir?

Bu soruya Kasım ayından önce birçok farklı cevap verebilirdim ama babamı kaybetmemin getirdiği büyüme ile birlikte önceliklerimin zirvesine sevdiğim insanlarla daha fazla iletişimde olmak girdi. Büyük bir mucize olmazsa hepimiz bir gün öleceğiz ve bu kadar önem vermemek gerek başkaca şeylere.

9- Kendinizde beğendiğiniz beş özellik?

  • Adalet ve merhamet sahibi olmak
  • Fazlasıyla iyimser olmak
  • Sevmeye bolca zaman ayırmak
  • Sade olmak
  • Az konuşmak/çok dinlemek

10- Geçen haftanın en güzel olayı nedir?

Özellikle geçen hafta için aklıma gelen bir güzel olay yok ama son birkaç ayda hayatımdaki en güzel olay, yeniden okumaya ve izlemeye sıkı sıkı başlamış olmam.

Ben bu mimi kimseye göndermiyorum. Zaten öyle gönderince emr-i vaki gibi hissediyorum. Üstüne alınmak isteyen de benim yaptığım gibi çalabilir 🙂