Hiç birimiz sevdiklerimizin ve değer verdiklerimizin ebediyete intikal etmesini, diğer bir tabirle vefat etmesini istemeyiz. Tabi ki sevdiğimiz birinin bir yakını vefat ettiğinde de zor anlar yaşar ve yanına gittiğimizde ne diyeceğimizi bilemeyiz. Acısını paylaşıyor ama onun kadar da acı çekmiyor olmaktan dolayı kendimizi kötü hissederiz. Bazen cenazeden sonra bu dileklerimizi iletmek ister ve bir süre sonra da vazgeçer ya da unutmak isteriz. Bu noktada cenaze evinde ya da cenaze töreni öncesinde ya da sonrasında şu iki cümleden birini söyleriz:

Başınız sağolsun!

ya da

Allah sabır versin!

Ben bu ifadelere her zaman çok takıldım. Özellikle ilkine… “Başınız sağolsun” ne demektir yahu? Bana göre, “Ölen öldü artık sizin başınız sağolsun” demektir. Aslında belki de “Sizin başınız sağolsun da onun manevi havasını yaşatın” demektir. Yine de bu ifadeye çok sıcak bakmadığımı belirtmek isterim.

Öte yandan “Allah sabır versin” ifadesi. Metanetinizin had safhada olmasını temenni etmek olduğundan daha bir anlamlı geliyor bana. Siz ne düşünüyorsunuz bilemem ama yine de mantıklı olanın ikinci ifade olduğu konusunda fikrimin değişmeyeceğine inancım hayli yüksek.

Son olarak her şeyin sorunsal bir hava yarattığı günümüz Türkiye’si için bir dileğim var. Allah sağlık, sıhhat versin…