Bankalar, günümüzde tüm maddi ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek potansiyele sahip kurumların başında gelmektedir. Acil nakit ihtiyaçlarımız ve para transferlerimizde imdadımıza yetişen ve en çok tercih edilen kurum da bankalardır. Özellikle de ülkemizi ele aldığımızda banka ve ürünlerinin kullanım yüzdesi oldukça fazladır. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar bankalar ile olan ilişkimizdeki acı gerçeği gözler önüne seriyor. Bu araştırmalar sonucunda vatandaşlarımızın bankaları tam anlamıyla doğru kullanamadığını açık bir şekilde analiz edebiliyoruz. Peki bankalarla çalışırken nelere dikkat etmeli? Hangi önlemleri almalıyız?

Bankalarla Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle söylemeliyiz ki, bankalar ve ürünleri doğru kullanıldığı zaman kesinlikle güzel bir nimettir. Bankalardan kredi kullananların da bileceği gibi, bankalar istekleriniz doğrultusunda ve kredi notunuzun yüksek olması halinde ihtiyacınız olan tutarı anında hesabınıza aktarabiliyor. Peki bizim dikkat etmemiz gereken yerler nedir?

  • Öncelikle size en yakın gelen bankayı seçerek işe başlayabilirsiniz. Bunu belirlemek için de ihtiyaçlarınızı analiz etmeniz gerekiyor. Kullanacağınız ürün bir kredi kartı ise, kredi kartını en uygun faiz oranları ile veren bankaları araştırarak tercihinizi bu yönde yapmanız en mantıklısı olacaktır.
  • Banka seçiminden sonra ürün seçimi de bir diğer kriter. Banka konusunda kararınızı verdikten sonra kullanacağınız ürünü de iyi analiz etmelisiniz. O ürünün kredi olduğunu varsayarsak, krediyi kullanmadan önce mutlaka ödeme şartlarını öğrenmelisiniz.
  • Tüm ürünler için geçerli olan bir diğer kriter ise ödeme imkanınız. Kesinlikle ödeme gücünüz olmayan borcun altına girmemelisiniz. Ödeme gücünüze en uygun ödeme imkanlarını seçmek sizin için en faydalı yöntem olacaktır.
  • Bankalar ve kampanyaları da bir diğer kriter. Bankalar ile sorun yaşamak istemiyorsanız ihtiyacınız dahilinde kampanya araştırmalarına başlayabilirsiniz. Örneğin mevduat hesabı açacaksanız yeni gelen müşterilere mevduat kampanyaları yapan bankaları tercih edebilirsiniz. Banka kampanyalarını da banka blog üzerinden takip edebilir, daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Hesaplarınızı güvende tutmanız da en önemli kriter. Şifrenizi ve diğer kişisel bilgilerinizi banka çalışanı bile olsa kimseyle paylaşmamanız gerekiyor. İnternet bankacılığı kullanırken de bağlantınızın https yani güvenli bağlantı olmasına özen göstermelisiniz.

Bu kriterlerin dışında, ödemelerinize dikkat etmeniz ise bankalar ile çalışırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktadır. Ödemelerinizin düzenli olması, bankalarla sorun yaşamamanız anlamına gelecektir. Bankalar haricinde de kredi veren yerleri dikkate almamanızu, BDDK onaylı bankaları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Acil kredi ihtiyacınız varsa da gelir belgesiz kredi veren bankalar isimli makaleden yardım alabilirsiniz.