İnsanın sırtını dayayabileceği bir başka insanın olması bulunmaz bir nimet ama sırtın yaslandığı insanın babanız olması daha büyük nimet. Hatta durup durup şükredilmesi gereken bir hadise. Bu durum babası hayatta olmayanlar için bir doyamamışlığın da simgesi aslında ama en azından var olduğu dönemde yaşanılanları hatırlayıp şükredebilmek de büyük kazanç. Mesela benim annem henüz 6 yaşındayken babasını kaybetmiş. Ben ise dedemi hiç görmedim. Ben ne kadar dedemi görmek istiyorsam en az 10 katım kadar annem de babasını görmek istiyor.

Babası hayatta olanlar ise daha şanslı. Ben mesela 30’uma merdiven dayadım ve çok şükür babam halen hayatta. İnşallah çok daha uzun zaman hayatta olur. Senede en fazla 2 ay görebiliyor olsam da telefonlar konuştuğumda bile içimi huzur kaplıyor. Onun var olduğunu, halen nefes aldığını biliyorum ve bu da yaşama biraz daha sarılmama olanak sağlıyor.

Biliyorsunuz ki Babalar Günü çok yaklaştı. Bu anlamlı günde babalara hediye almak pek çok kimsenin atladığı bir hadise. Gerekçemiz de genel manada şu: Benim babam sevmez böyle şeyleri! Allah aşkına kim kendisine değer verildiğini ve hediye alınmasını sevmez ki? Siz bakmayın babanızın istemem dediğine, eğer babanız halen hayattaysa bu şansınızı değerlendirin ve ihtiyacı olan ya da seveceği bir şey alın. Etrafınıza bakın biraz, babası hayatta olmayan bir sürü insan var. Emin olun babaları hayatta olsa onu mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlardı. Babalar Günü hediyesi diye değil, onu sevindirmek için yapın bu eylemi.

Kendi babamdan örnek verecek olursam; Ne gerek var böyle şeylere, hediye de neymiş der ama ona alacağım bir hediye, oğlundan gelen bir incelik olacağı için bir hayli sevinecektir. Kendisine sorsam, “Alma bir şey, her şeyim var” der. Oysa anneme sorduğumda bir sürü seçenek çıkartabilir karşıma, babana şunu alabilirsin diye güzel seçenekler sunar. Peki siz babanıza ne alacaksınız? Aslında insan düşünmüyor değil babama ne alabilirim diye. Benim önerim şu olacaktır: İhtiyacı olmayan ya da kullanmayacağı bir şeyi sırf güzel diye almayın. Mesela ben, babama alabileceğim hediyelerin küçük bir listesini çıkardım ve en sonunda bunlar arasından alınabilecek en güzel hediyenin tesbih olduğuna kanaat getirdim çünkü babam iyi bir tesbih çekerdir 🙂

Olaya bir de babası hayatta olmayanlar açısından bakacak olursak; hayattayken yaşadığınız güzel zamanlar anısına mümkünse mezarına gidin ve konuşun onunla. Siz anlatın, anlatın rahatlayacaksınız. Bir de ruhuna dua okuyun. Hafiflediğinizi göreceksiniz. Mezarlığa gidecek durumda değilseniz de uzaktan da olsa ruhuna dualarınızı eksik etmeyin. Eğer varsa imkanınız babanızın fotoğraflarını bastırın ve baş köşesine yerleştirin evinizin. Hayatta olmasa da evin direği babadır.

Bu yazımla birlikte “Baba” sıfatını hak eden bütün babalarımızın Babalar Günü’nü kutluyorum. Allah hayatta olanlara uzun ve sağlıklı-mutlu bir ömür versin, hayatta olmayanlara ise rahmetiyle muamele etsin.