Arapçada “On” anlamına gelen “Aşara” kelimesinden gelen aşure,  İslam kültüründe bambaşka bir yere sahiptir. Muharrem ayının 10. gününe denk gelen aşure gününün kaynağı hadislere dayanıyor. Aşure gününün son derece önemli olmasının nedeni ise Muharrem ayının onuncu gününde Hazreti Nuh’un gemisinin tufandan kurtulmasıdır. Hazreti Musa’nın Kızıldeniz’den geçmesi ve İsrailoğulları’nı Firavun’dan kurtarması Muharrem ayının onuncu gününde yani günümüzdeki aşure gününde meydana geldi. İşte bu nedenle İslam kültüründe aşure ayı ve aşure günü çok büyük bir önem taşıyor. 

Aşure gününün önemli olmasının tek nedeni bu değil. Farklı kaynaklara bakıldığında aşağıda sıralanan olayların tamamı Muharrem ayının 10. Gününde gerçekleşiyor: 

  • Hazreti Adem’in işlediği günahın ardından tövbe etmesi
  • Hazreti İdris’in göğe yükseltilmesi
  • Hazreti İbrahim’in ateşte yanmaması
  • Hazreti Eyyüb’ün hastalıklarının tümünün iyileşmesi
  • Hazreti Yunus’un balığın karnından çıkması 
  • Hazreti İsa’nın doğumu ve göğe yükseltilmesi 

Aşure Malzemeleri

Aşure ise geleneksel tarifle yapıldığında içerisinde 41 adet malzeme bulunması gerekiyor. Tahıldan baklagillere, meyve parçalarından tohuma kadar pek çok farklı malzeme aşure yapımında kullanılabiliyor. Bu malzemeler arasında en önemli olanı ise buğdaydır. İsteğe bağlı olarak malzemeler değiştirilebilir ancak buğdayın mutlaka aşurede bulunması gerekiyor. Zira  bu da çok eski dönemlerden bugüne kadar yaşatılmış olan geleneklerden biri olarak değerlendirilebilir.

Hazırlanan aşurenin en az 7 kapıya dağıtılması yani paylaşılması da  gelenekler arasında yer alıyor. Miktarının ise hiçbir önemi bulunmuyor. Eldeki malzeme oranına bağlı olarak çok az miktarda aşure de yapılabilir.  Son derece sağlıklı ve bir o kadar da lezzetli olması ise aşure ayı dışında da yapılmasını beraberinde getiriyor. Daha önce hiç bu lezzeti denememiş olanların açıklayıcı bir tarife ihtiyacı olabilir. Çünkü malzemelerin asla gelişigüzel olmaması gerekiyor ve aynı zamanda aşureli belirli bir kıvamının olması da büyük bir önem taşıyor. Bu noktada sizlere önerimiz aşure tarifine Yemek.com adresinden ulaşmanız olacak. Çünkü bu platformda aşurenin nasıl yapılması gerektiği tek tek; sıra ile anlatılıyor. Dolayısı ile daha önce hiç denememiş olanlar bile gayet başarılı bir sonuç elde edebiliyor. Hemen şimdi siteye tıklayarak malzeme listesine göz atmaya başlayın.