Araba alırken pek çok değişkeni göz önünde bulundururuz. Fiyat, konfor, ergonomi, yakıt türü, kilometrede ne kadar yaktığı vb. çok bilinmeyenli denklemi bir araya getirdiğimizde satın alacağımız araca karar veririz. Ancak aracın yedek parça tarafı zayıfsa hakkındaki tüm olumlu düşünceleri yerle bir eder ve almaktan vazgeçmemize sebep olur.

Otomobillerin de insanlar gibi zamana ve mekâna bağlı olarak hayati parçalarında bozulma görülebilir. Bu gibi durumları hemen atlatmak için otomobilimizi tamirciye götürürüz. Bazen yeni parça kullanılmadan tamir olması mümkün olmaz. Böylece taşıtınızı yeniden kullanabilmek için doğru oto yedek parça arayışına girersiniz.

Aracınızın performansı kullanacağınız yedek parçalara bağlıdır. Eğer otomobiliniz arıza yapıyorsa ve ihtiyacınız olan ekipmanı bulunduğunuz çevreden sağlamıyorsanız mutlaka alternatif yollar aramaya başlarsınız. Eskiden ustalara sorarak veya parça satan dükkanları gezerek ihtiyacınız olanı ararken, günümüzde internet aracılığı ile birçok noktadan elde etmek istediğiniz oto yedek parçaya kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Oto Yedek Parça Ağının Genişliği Önemli mi?

Aldığınız aracın tüm özellikleri bir yana yedek parçasının her yerde bulunmasını istersiniz. Çünkü araç, bir yerden başka bir noktaya gitmek için kullanılır ve nerede bozulacağına veya tamire ihtiyaç duyacağına biz karar vermiyoruz. Bu noktada klasik tüketici pratiği doğrultusunda oto yedek parça ağı geniş otomobil markasını tercih ediyoruz.

Her yerde bulunabilirliği dışında sağlamlığı da bizim için önemli bir etken. Aracımıza taktırdığımız parça ne kadar sağlamsa o kadar uzun yol yapabiliriz.

Yedek Parça Fiyatları Hangi Koşullardan Etkilenir?

Klasik tüketici isteği; hem uygun fiyatlı olsun hem de sağlam olsun yönünde kendisini gösterir. Dolayısıyla periyodik bakım esnasında ya da tamiratta değişmesi gereken parçaların yerine kaliteli ve uygun fiyatlı olanın takılmasını isteriz. Bu sayede en iyi fiyata en uzun yolu yapmış oluruz.

Yedek parça fiyatları, dönemsel olarak değişkenlik gösterir. Bunun pek çok sebebi bulunur. Örneğin, yurt dışından gelen yedek parçalar için kur farkı, maliyet hesaplamaları gibi etkenler göz önünde bulundurularak yeniden fiyatlandırılır. Ancak bazı durumlarda firmalar, müşterilerine daha iyi hizmet sunabilmek ve rekabet edebilmek için indirim yapabilirler. Bu bağlamda parça fiyatları zamana ve duruma göre değişkenlik gösterir.

Fiyatlardaki değişime etki eden bir diğer faktör ise, orijinal parça ve yan sanayi dediğimiz orijinal olmayan yedek parçanın tercih edilmesidir. Her zaman önceliğimiz orijinal fabrika ürününden yana olmalı ancak bazı durumlarda üretimi olmayan, bulunduğumuz şehirde ulaşamadığımız acil durumlarda yan sanayi dediğimiz orijinal olmayan ürünü aracımızda kullanabiliyoruz.

yedek parça

yedek parça

Orijinal Yedek Parça Kullanmanın Önemi Nedir?

Gerektiği zaman aracımıza taktıracağımız yedek parça konusunda önümüzde iki seçenek bulunuyor. Bunlardan ilki daha ucuz, diğeri nispeten daha pahalı olandır. Araç üreten firmalar yalnızca otomobilleri değil, bu ürünün parçasını da üretmek ve piyasaya dağıtmak durumunda kalıyor. Bazı durumlarda ulaşamadıkları noktalar elbette oluyor. Fakat genel olarak ihracat yaptıkları tüm ülkelerdeki servis ağlarına ulaşabiliyorlar.

Aracımızda daha uzun yol, performans ve motor sağlığı için mutlaka orijinal ürün kullanmalıyız. Kendi fabrikası tarafından üretilen yedek parçaların yakıt konusunda da tasarruf sağladığı ve bütçenizi koruduğu, yapılan testler neticesinde ortaya kondu.

Yan sanayi ürün ucuz olduğu için tercih ettiniz ve bu duruma bağlı olarak aracınız yeniden arıza yaptı. Böylece cebinizden bir kez daha tamir ve parça ücreti çıkmak durumunda kalacak. Aracınızın sık arıza yapmasının önüne ancak ve ancak orijinal ürün ile geçebilirsiniz.

Araba Yedek Parça Temini Nasıl Sağlanır?

İhtiyacınız olduğunda araba yedek parça bulmak zaman zaman zor olabiliyor. Otolye, yedek parça konusunda tüm paydaşları tek noktada topluyor. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, sisteme kayıtlı olan bir satıcıdan, dilediğiniz markanın parçasını en uygun fiyat ve yüksek hizmet kalitesiyle sipariş edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, Otolye.com’a girmek, aracınızı ve almak istediğiniz parçayı seçmek. Size hizmet verebilecek tüm satıcıları ve puanlarını bu sayede görebilir, dilerseniz satıcı ile direkt bağlantıya geçebilirsiniz. Dilerseniz de fiyat teklifi alabilir ya da direkt ürünü sepetinize ekleyip siparişinizi zahmetsizce oluşturabilirsiniz. Siz de üretici, toptancı, araç servisi gibi hizmet verenlere online ortamda kolayca alışveriş yapma imkanına erişmek için hemen Otolye’ye uğrayın.