turuncu-arac-takipSürekli olarak iş sahalarında ve farklı lokasyonlarda mobil araçları olan işletmelerin, söz konusu araçlarını uydu üzerinden takip edebilmeleri için kullanılan sisteme “Araç takip sistemi” adı verilir. Bu sistem GPS uydu üzerinden çalışır. X ve Y koordinatları üzerinden işlem sağlayan bu sistem sayesinde veriler sunucuya ulaştırılır ve raporlanarak işletmeye sunulur. Ayrıca geçmiş dönemlerdeki hareketlilik ve verilerin analizinin de mümkün olması kat edilen mesafeden, verimliliğe kadar geniş bir yelpazede rekabet avantajını sağlamaktadır.

Araç takip sistemi nasıl çalışır?

X ve Y koordinatlarını baz alan sistemde GPS uyduları üzerinden sağlanan veriler araçta yer alan ek alıcı birimlerinden gelen verilerin anında sunuculara aktarılması şeklinde işlem görür. Tanımlanan her kullanıcı kendilerine ait kullanıcı adı ve parola ile anlık olarak araç takibi yapabilir. Ayrıca mobil yazılımlarla da desteklenen bu sistem vasıtasıyla telefonunuz ya da tabletinizden de araçların konumunu görebilirsiniz.

Konumun yanı sıra; sürat, kontak verileri, enlem ve boylam, yüksek gibi özelleştirilebilir veriler de araç takip sistemi üzerinden raporlanıp depolanabilir.

Tüm bu veriler pdf, excel ya da html formatında görüntülenebilir, gerektiğinde çıktıları alınarak fiziksel raporlama olanağına da sahip olunabilir.

Araç takip sisteminin faydaları

Araç takip sistemi kullanan işletmelerin verimlilik, zaman yönetimi, performans gibi temel kriterlerde bir çok faydayla karşılaştığı apaçık bir gerçektir. Araç takip sistemi kullanan işletmelerin aşağıdaki başlıklarda ciddi faydalar sağladığı tespit edilmiştir:

  • Yakıt tasarrufu
  • Personel verimi
  • Güvenlik
  • Koordinasyon (Eş uyum)
  • Ürün güvenliği
  • Bakım giderleri

turuncu-arac-takip-2

Araç takip sistemi fiyatları

Bu alanda çeşitli varyasyonlar ve değişkenlere göre değişen bir fiyat skalası görülmektedir. Bu sistemde abonelik türü anlaşma esastır. Yani araç takip sistemi fiyatları belirlenirken ödeme periyodu abonelik olarak belirlenmiştir. Araç takip sistemlerinde 3 temel ana bileşen mevcuttur.

  • Araç takip cihazı
  • Data veri gönderimi hizmeti
  • Sunucu ve yazılım için lisans bedelleri

turuncu-arac-takip-logoBu temel bileşenlere göre değişen ücretlendirmelerden dolayı net bir ücret tarifesi belirtmek oldukça zordur. Burada müşterinin/işletmenin dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise hizmet alınacak şirketin ne kadar zamandır bu işi yaptığı, müşterilerine karşı tutumu ve referansları olacaktır.