Olumlu Duygu ve Hislere Sebep Olan Hormonlar 

Olumlu duygulara ve hislere sebep olan hormonlar vücudunuzun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesini destekler. Nöronlar arasında veya bir nöron ile başka bir hücre arasındaki iletişimi sağlayan nörotransmiterler mevcuttur. Hormonlar ise endokrin sistemi için haberci olarak çalışırlar.

Serotonin Hormonu

Serotonin hormonu ruh halinizi düzenleyebilmenizi sağlar ve mutluluk hissinizi besler. Uyku döngünüz ve iştahınız da bu hormon üzerinden düzenlenir. Yeterli seviyede serotonine sahip olursanız daha kararlı ve sakin bir ruh halini elde edebilirsiniz. Düşük serotonin seviyelerinin depresyona yol açtığı da bilinmektedir. Triptofan içerikli olan gıdalar bu hormonun daha fazla üretilmesini sağlayabilirsiniz. Aminoasit serotoninin üretiminde görev alır. Triptofan ise genellikle ayçekirdeği, yumurta, bitter çikolata gibi gıdalarda yer alır.

Dopamin Hormonu

Adı sık sık duyulan dopamin hormonu duygularınızı kontrol etmenizde aktif bir rol üstlenir. Hafıza ve motor beceriler için de dopamin hormonu oldukça önemlidir. Bu özel molekül davranışlarınızı belirler ve nörokimyasal içeriğin az veya çok üretilmesi sizleri farklı açılardan etkiler. Dopaminin büyük bir kısmının bağırsaklarda üretildiği de bilinir. Sağlıklı şekilde üretilebildiğinden emin olmanın yollarından birisi bağırsak mikrobiyomunu gözlemlemektir.

Oksitosin Hormonu

Duygular ve hormonlar mevzu bahis olduğu zaman en fazla bilinenler arasında oksitosin de yer alır. Bu hormon sevgi, tutku, mutluluk gibi anlarla ilişkilendirilir. Empati, fedakarlık gibi sosyal davranışlar da oksitosin ile ilişkilidir. Çoğu insan bu hormona insanlık molekülü adını verir. Hormonu salgılamanın kolay yolları arasında aşık olmak gibi duyguları hissetmek bulunur. Ayrıca dinlenme, meditasyon, egzersiz gibi basit günlük aktiviteler de oksitosin seviyesini dengeleyebilir.

Adrenalin

Adrenalin ve epinefrin, vücudun tepkilerinden sorumludur. Tehlikeli ya da stresli anlarda hızlı ve doğru tepkiler verilebilmesi için adrenaline ihtiyaç duyulur. Adrenalin aynı zamanda mutlu hissedilmesini de destekler. Beyniniz tehlike algıladığı zaman adrenalin ortaya çıkabilir. Stresli durumlarda yaşanan fiziksel durumlar da adrenalin kaynaklıdır.

Olumlu duygu ve hislerinizi daha fazla hissetmek ve dengeli bir ruh haline erişmek istiyorsanız profesyonel destek de alabilirsiniz. Ankara çevresinde psikolog arayışında olanların tercih ettiği Armut’u bu noktada tercih edebilirsiniz.