Pencere/Ekran Aracı Wıdget

Window ve gadget kelimelerinden ortak alıntıyla türetilen Widget; en yalın haliyle pratik uygulamalar demektir. Kimi zaman “ekran aracı” ya da “bileşen” olarak da belirtilen Widget ayrıntılı olarak nedir bilmek istiyorsanız doğru kaynak: http://www.maxicep.com/forum/konu/widget-nedir.456335/

Bir Software Aplikasyonu (yazılım uygulaması) olarak tanıştığımız Widget’ları aslında çoğumuz adını bilmeden bilgisayarlarımızda, tabletlerimizde, cep telefonlarımızda IOS ve Android üzerinden sıklıkla kullanıyoruz. Borsa bilgileri, not defteri, hava durumu, takvim gibi daha pek çok uygulama widget olarak hayatımızdadır.

Hayatımızın ve gündelik pek çok alışkanlığımızın uygulamaların kilidi olarak görebileceğiniz widgetları akıllı telefonlara yüklemek de oldukça kolay. Telefon ekranınızda boş bir alana parmağınızı değin ve bir süre parmağınızı ekrana basılı tuttun. Duvar kâğıtlar ve ana ekran ayarları seçeneklerine ek olarak Widget’lar seçeneği çıkar ve bu butonu seçtiğinizde cep telefonunuzda widget kullanan tüm uygulamaları görmüş olursunuz.  Ekrana adeta bir kısa yol gibi eklediğiniz widget ile aracısız olarak kullanmak istediğiniz programı çalıştırırsınız. Bir arayüz gibi de düşünebileceğimiz widgetları ekranda taşımak veya silmek için de aynı eklerken yaptığımız gibi ikona elimizi basılı tuttuğumuzda sonuç alırız.

Android Widget

İlk kullanımı 1,5 sürümüyle başlayıp hızla uygulamalara yayılan Android widgetlar, akıllı telefonlara hakkını verenlerin olmazsa olmazı. En çok kullanılacağı öngörülen Android widgetları şöyle:

  • Slider widget veya Audio widget / ses ayarlarına basitleştirilmiş şekilde kontrol
  • Quick battery widget / kalan pil yüzdesine göre çalıştırabileceğiniz uygulama seçebilme
  • Flashlight widget / el fenerine ihtiyacınız varsa dokunmanız yeterli olacak
  • ColorNote, Notepad Notes / Post itler ekranında renk renk hatırlatma uygulaması

IOS Widget

Mac dünyasının güzeller güzeli IOS 8 ile widget kullanımına geçti. En çok kullanılacağı öngörülen IOS widgetları şöyle:

  • Calenders 5 / Günlük haftalık programlarınızı rahatlıkla işleyebileceğiniz uygulama
  • Duolingo / Sevimli kullanışlı günlük hedefli yeni dil öğrenme uygulaması
  • The Guardian / Dünya çapında anlık veya son dakika haberlerini takip etme
  • Onefootball / Eğer sen de dünya genelinde futbol ile ilgili tüm yeni haberleri anında öğrenmek istiyorsan bu uygulama tam senlik

İşte böyle, çeşitli widgetlar ile son derece basit bir biçimde hayatımızı kolaylaştırmamız mümkün. Bu widgetları aslında birer kişisel asistan olarak da tanımlayabiliriz.

Peki siz en çok hangi widgetları kullanıyorsunuz?