Pilatesin sağlığa olan faydalarından haberdar olanlar soluğu bu egzersiz programında alıyor. Bu durumda da karşılarına iki farklı seçenek çıkıyor. Bunlar aletli pilates ve mat pilates seçenekleridir. Peki, bu iki egzersiz programı hangi açıdan birbirinden farklı? Aralarında benzerlikler var mı? Konuyu hep birlikte mercek altına alalım.

Öncelikle mat egzersizde kişinin kendi vücut ağırlığının kullanıldığını söyleyelim. Aletli olarak adlandırılan pilates programlarında ise reformer, cadillac, chair barrel gibi çeşitli ekipmanlardan yardım alınır. Bu ekipmanlar ise kişinin vücut özelliklerine göre özelleştirilebiliyor. Aynı zamanda kişiye direnç ve destek de sağlıyor.

Mat pilates yaparken yerinizden kalkmanıza gerek olmaz. Çünkü alet değiştirmek gibi ihtiyaçlar devreye girmez. Yer değiştirmeden de uzun süre egzersiz programına devam edebilirsiniz. Ayrıca dilediğiniz her yerde yapabileceğiniz bir egzersiz programı olması da dikkatlerden kaçmıyor. Herhangi bir alete ihtiyaç duyulmadan yapılabiliyor olması, bu egzersiz programının en önemli özelliklerinden biridir.

Aletli pilateste ise vücudun direnç düzeyi çok daha fazla artar. Kullanılan ekipmanların da yardımı ile vücudun sıkılaşması, kilo kaybetme ya da kasların güçlenmesi gibi beklentiler biraz daha kısa bir süre içerisinde gerçekleşir. Elbette bu beklentiler, mat pilatesle de gerçekleşiyor ancak aletli olana nazaran biraz daha uzun bir süre gerektirdiğini de unutmamak gerekiyor. Peki, hangi pilatesi tercih etmelisiniz?

Genel olarak bakıldığında bu iki seçeneğin birbirlerine üstünlükleri var. Bu nedenle birinin diğerinden daha cazip olduğunu söyleyerek önermek doğru olmaz. Profesyonel bir spor salonuna danışmanız ya da her iki seçeneği de denemeniz çok daha kolay karar vermenizi sağlayacaktır. Ankara’da hizmet veren Vamos Spor Kompleksi, pilates yapmak isteyenlerin öncelikli tercihi oluyor.

Bu spor salonuna danışabilir ya da öncelikle internet sitesini ziyaret ederek konuya dair daha fazla bilgi alabilirsiniz. Dolayısıyla kendinize, vücudunuza ya da ihtiyaçlarınıza hangisinin daha uygun olduğunu belirlemeniz de kolaylaşır. Daha fit görünen ve daha esnek olan bir vücuda sahip olmanız sandığınız kadar zor olmayacak. Önemli olan ilk adımı atmak ve bu faydalı egzersize zaman ayırmaktır.