Tüm dünyada insanların daha fazla çalışma ve daha fazla çalışma peşinde. Bu durum, daha fazla para kazanarak daha rahat bir hayat sürme amacından kaynaklanıyor. Peki hiç düşündünüz mü rahat edebileceğiniz bir eviniz olup olamayacağını? Evinizde rahat ediyor olmanız için en verimli kıstaslardan biri akıllı ev sistemleri olarak karşımıza çıkıyor. Peki nedir akıllı ev sistemleri?

Akıllı ev sistemleri nedir?

Akıllı ev kontrolü olarak da bilinen bu tip sistemler, temelde evde olmasanız bile uzaktan evinizin kontrolünü yapmanızı sağlayan sistemlerdir.  Akıllı ev sistemlerinde en çok kullanılanlar arasında aydınlatma ile ısıtma sistemlerinin kontrolü yer alır. İngilizce’de “Home automation” olarak kabul gören akıllı ev sistemleri sayesinde güvenlik, konfor, ısınma, aydınlanma ve diğer enerji sistemlerini uzaktan kontrol edebilirsiniz. Bunun için ilgili uygulamayı telefonunuza, tabletinize ya da bilgisayarınıza yüklemeniz yeterlidir. Dünyanın neresinde olursanız olun eğer internet bağlantınız varsa evinizi ısıtabilir, aydınlatabilir ya da güvenlik kameraları vasıtasıyla izleyebilirsiniz.

Bu sistemlere ek olarak garaj kapılarını açma ve kapatma, alarmı devreye sokma, kahve makinesini zamanlama gibi seçenekler de mevcuttur. Yani bu tip sistemler tamamen zamanı az olan insanlar için daha konforlu ve güvenli bir ev sunmaya yardımcı olur.

akıllı ev sistemleri nerelerde kullanılır

akıllı ev sistemleri nerelerde kullanılır

Akıllı ev sistemlerinde neler yapılabilir?

Temel olarak internete bağlanan bütün cihazları akıllı ev sistemlerine entegre edebilirsiniz. Böylelikle uzaktan evinizi yönetebilirsiniz. Üstelik sadece bir telefon yardımıyla. Bunları kısa kısa örneklerle açıklayalım:

 • Diyelim ki evde olamadığınız zamanlarda da evinize güneş ışığı girsin istiyorsunuz ya da güneş ışığı alması gereken bir çiçeğiniz var. İşte bu durumda akıllı ev sistemleri ile entegre çalışan bir düzenek kurarak günün istediğiniz saatinde pencereleri ya da perdeleri açarak güneş ışınlarının eve girmesini sağlayabilirsiniz. Hatta ve hatta pencerenizi bile açarak evin kısa bir süre havalanmasını da sağlamak son derece kolay.
 • Yine eve geç geleceğiniz zaman ya da evde bulunamayacağınız zaman belirlediğiniz saatte ya da güneşin doğumu ve batışına göre ışıkları açıp kapatabilirsiniz.
 • Bu tip sistemlerde bir tuşa bastığınız zaman atadığınız olayın gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Örnek olarak; çocuğunuz ya da biri çocuk odasının kapısını açtığında çocuk odasında yer alan aydınlatmanın yanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Yanık durumda olan bir ışığın kapanması için; “Eğer 5 dakikalık süre içerisinde odada bir hareket yoksa ışığı otomatik olarak kapat” seçeneğini kolaylıkla kullanabilirsiniz.
 • Akıllı ev sistemlerine şöyle bir emir de girebilirsiniz: “Eğer evde bir yerde duman algılarsan bana mesaj gönder ya da ara ya da mail gönder” Böylelikle olası bir yangın tehlikesine karşı evinizi güvence altına almış olursunuz.
 • Şu emri de girebilirsiniz: “18.50’de kombiyi aç ve 3. dereceye çıkart.”
 • Şu emir de girilebilecekler arasında: “18.00- 01.00 arasında ışığın % 50 derecesinde verilmesini sağla.”
 • Kapıyı kilitlediğimde alarmı devreye sok komutu da yapılabilecekler arasındadır.
akıllı ev sistemleri nedir

akıllı ev sistemleri nedir

 • Saat 17.00’de şömineyi aç komutunu da verebilirsiniz. Bunların yanında ışıkların düzeyini ayarlayabilir, SPA’nızı istenilen ısı seviyesine getirebilir ya da belirlenen saatte dilediğiniz bir müziği açabilirsiniz.
 • Sayıları çok olmasa da kimi akıllı televizyonlarda bulunan sensörler sayesinde sesiniz, hareketleriniz ya da jest ve mimiklerinizle televizyonunuzu yönetebilirsiniz. Tabi bunun için akıllı ev sistemleri ile entegre olması gerekmektedir.
 • Odaya biri girdiğinde aydınlatmanın açılmasını, biri çıktığında ise kapanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Evde olmadığınız zamanlarda eğer evde bir evcil hayvanınız varsa onun durumuna göre uzaktan kontrol yöntemiyle evin ısısını değiştirebilirsiniz. Ayrıca bazı akıllı ev sistemleri sizin kullanım alışkanlıklarınızı öğrenerek kendi programını da yapabilmektedir.

Akıllı ev kontrol sistemleri ile diğer yapılabilecekler

 • Akıllı ev sistemlerinin bir diğer önemli avantajı da size enerji kullanımınızı sunması ve elektronik cihazlarınızın bakım vakti geldiğinde size bilgi vermesidir.
 • Kimi akıllı ev sistemleri sizin geldiğinizi tanımlamak suretiyle konum bilgilerinize erişir ve kapının otomatik açılmasını sağlar. Böylece anahtar derdi ile uğraşmazsınız.
 • Entegre edeceğiniz kameralar vasıtası ile dünyanın neresinde olursanız olun internet üzerinden bağlanarak evinizi izleyebilirsiniz. Ayrıca bu tip sistemlerin bazılarında kişi tespit özelliği bulunmaktadır. Bunun sayesinde sistemin akıllı kontrol mekanizması devreye girer ve hareket eden kişinin ev halkından ya da eve daha önce gelmiş olanlardan veya hırsız mı olduğunu çok rahat anlayıp bildirebilir.
 • Akıllı ev kontrol sistemleri ile ayrıca evcil hayvanlarınızın mamalarını, sularını zamanlayarak verebilirsiniz. Tabi bitkiler ve çiçeklerinizin de istediğiniz zamanlarda sulanmasını sağlamak elinizde.
 • Keyfine düşkün ev sahipleri için de düşünülmüş şeyler var. Akıllı ev kontrolü sağlayan bir sisteminiz varsa akıllı kahve makinenizi istediğiniz saate ayarlayarak uğraşmadan kahve keyfi yaşayabilirsiniz. Buna ek olarak satın aldığınız gıda maddelerinin son kullanma tarihlerini kontrol edebilirsiniz. Dolabınızdaki malzemelerle yapabileceğiniz yemekleri size sunan bir sistem de mevcuttur.
 • Eğer unutkan bir kişiliğiniz varsa ve evden çıktıktan sonra sık sık “Acaba ocağı açık mı unuttum?” gibi soruları soruyorsanız kendinize akıllı ev sistemleri imdadınıza yetişiyor. Bu sistemlerde “Evden çıktığımda ocağı, klimayı, kombiyi, suyu, ütüyü kapat” gibi bir emir girebilirsiniz.

Eğer bu tip bir akıllı ev sistemleri araştırması içindeyseniz mutlaka şuraya bakmalısınız: https://www.schneider-electric.com.tr/tr/