Herkese selamlar, sizlerle birçok insanın hayranı olduğu bir yazarı paylaşmak istiyorum: Agatha Christie

İngiliz yazar 1860-1976 yılları arasında yaşamış ve polisiye edebiyatın en önemli isimlerinden biri olmuştur. Özellikle dedektif Hercule Poirot karakteri ile tanınmıştır.

Sizlerle bu konuyu paylaşmamın nedenine gelince, günümüzde kitaplara, filmlere hatta oyunlara ilham veren biri olmasından. Eğer polisiye, şifre, bulmaca, gizem, puzzle gibi konular ilginizi çekiyorsa Agatha Christie’yi keşfetmelisiniz.

Tüm zamanların en çok satan kitapları arasında yer alan seriye KitapYurdu üzerinden göz atabilirsiniz. Poirot’nun İlk Davaları bu kitaplar arasında birçok insanın en beğendiği kitaptır ama hala okumadığım onlarca kitabının olduğunu düşününce daha çok beğenecekleri de çıkabilir.

Biliyorum ki kitap okumayı pek sevmiyoruz. İsterseniz bu türdeki filmlere de göz atabilirsiniz. Hatta küçük bir not bu tür filmlerden esinlenerek yapılmış gerçek evden kaçış oyunları var. Daha çok korku evi olarak biliniyor. Bunu da deneyebilirsiniz. Benim arkadaşlarımın deneyimlediği oyun Karındeşen Jack idi.

Agatha Christie’den esinlenerek yapılmış mobil uygulamalar bile var. Polisiye roman türünün ilk örneklerini ortaya koyduğu için hala çok farklı alanlarda adından söz ettiriyor. Ben de dedektif türü işlerin meraklısı biri olarak kendisine hayranlık duyuyorum ve sizi Agatha Christie keşfetmeye davet ediyorum.