Bu sene için seyahat planı yaptın mı? Peki ya adını Güneş’e göndermek ister misin? Kulağa şaka gibi geliyor değil mi? Ben de ilk duyduğumda bir şaka olduğunu düşünmüştüm ama işin aslı öyle değil cancağızım. Kısa adı NASA olan Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi, Güneş’in atmosferine “Parker Solar Probe” adı verilen bir insansız uzay aracı gönderiyor. Eğer proje başarılı olursa bu araç, Güneş’e insanlık tarihi boyunca en fazla yaklaşan araç olacak.

Kısmetse yukarıda manzaraya karşı fotoğrafı bulunan yakışıklı kardeşiniz Parker Solar Probe, 31 Temmuz’da kalkacak ve 2024 yılında Güneş’e 7 Milyon Kilometre mesafedeyken etrafında tur atmaya başlayacak. Zamanla bu mesafenin 5.9 Milyon Kilometreye kadar inmesi bekleniyor ve aracımız bilimadamlarına çeşitli veriler gönderecek.

Bu kardeşinizin (Parker Solar Probe) Güneş yörüngesinde tur attığı sırada ortalama 1400 derece sıcaklıkta gözlem yapacağını belirtmek isterim. Ayrıca kendisi Güneş’in etrafındaki 1 turunu 88 günde tamamlayacak ve kimi zaman 724 Bin kilometre hıza ulaşarak insanoğlunun tarihindeki en hızlı şey olacak.

Adını Güneş’e gönder!

NASA, Parker Solar Probe kardeşinizle sizin de adınızı Güneş’e gönderecek, tabi isterseniz. Ücret falan da yok, tamamen ücretsiz. Böylece Güneş çevresinde yaşayan canlılara ne kadar cömert olduğumuzu gösterebiliriz. Başvuran bütün gönüllülerin isimleri araca entegre bir mikroçip vasıtasıyla Güneş’e gidecek. Ayrıca başvuruyu tamamladığınızda size şöyle bir bilet şeysi de veriyorlar. Anı olarak kalmasında yarar var.

parker solar probe hot ticket

parker solar probe hot ticket

 

Dikkat edin, 27 Nisan’da başvuru sona eriyor. Onun için acele edin. Aşağıda yer alan güneş sarısı butona tıklayın ve adınızı soyadınızı, mail adresinizi yazın. Sonra mailinize bakın ve gelen maili onaylayın. Size biletiniz pdf formatında sunulacak.