İnternette dolaşırken zamanın birinde bir yazıya denk gelmiştim: 80’ler… O yıllarda nasıldı yaşam, mesela çocuklar nasıl bir yaşam sürerlerdi, acılar ve sevinçler daha mı değişikti? İşte bu tip soruları çoğaltmak mümkün. Ben de daha önce gördüğüm ve sonra yazarım diye bir kenara kaydettiğim bu yazıyı bugün sizinle paylaşmak istiyorum. Ben 80’li yılların son üçünü yaşayabildim ancak ama o zamanlarda bebektim 🙂 Ancak şunu da belirtmek isterim ki aşağıdaki yazıda bulunan birçok madde 90’lı yıllarda da olduğundan benim hayatımda da önemli bir yere sahip. Sizi daha fazla bekletmemek adına yazıyı buraya aynen aktarıyorum. Bunu derleyen arkadaşı bulamadım ama kendisi olur da bir şekilde denk gelirse bu yazıma. Kendisine teşekkür mahiyetinde bir link ekleyeceğim.

 • Arabaların emniyet kemeri, kafalıkları, ve kesinlikle hava yastıkları yoktu.
 • Arka koltuk tehlikeli değil de eğlenceliydi.
 • Bebek yatakları ve oyuncaklar renkliydi. Ya da en azından kurşunlu, muhtelif zehirli maddeler ile boyanmamıştı.
 • Prizlerin, araba kapılarının, ilaç şişelerin ve kimyasal ev temizleyicilerinin üzerinde çocuk kilitleri yoktu…
 • Kasksız bisiklete biniliyordu.
 • Steril su şişelerinden değil de bahçe hortumundan ya da muhtelif başka kaynaklardan su içiliyordu… (Gerçekten yapıyordum ben de bunu)
 • Oyun oynamaya çıkmanın tek şartı hava kararmadan önce eve dönmekti. (Evet, arada abarttığımız ve evden papara yediğimiz oluyordu geç kaldığımız için ama ertesi akşam yine geç dönüyorduk )
 • Cep telefonu yoktu ve hiç kimse nerelerde gezdiğimizi bilmiyordu. İnanılmaz … (En güzeli de buydu evet!)
 • Okul öğlen bitiyordu… Ve öğlen yemeği için evimize geliyorduk.  (Evet ve ekmek arası bir şeyler alıp dışarı çıkıyorduk)
 • Bir sürü yaramız, kırılmış kemiğimiz ve kırılmış dişimiz vardı, fakat hiçbir zaman birileri bu yüzden mahkemeye verilmiyordu. Kendimizden başka kimse sorumlu değildi. (Gerçekten, komşu teyze hem kendi çocuğuna hem de bize kızıyor ya da iki tokat atıyordu ama ertesi gün aynı kadına ekmek almaya gidiyorduk ve kin beslemiyorduk. )
 • Bolca tatlılar ve tereyağlı ekmekler yiyorduk, ve gerçek şekerli içecekler içiyorduk ve hiç kilo sorunumuz olmazdı – çünkü hep dışarda oynardık , aktif olarak … (Ne yazık ki o zamanlar öyleydi…)
 • Dört çocuk bir limonatayı paylaşabiliyorduk… Aynı bardaktan içebiliyorduk, ve kimse bu yüzden ölmüyordu. (Bu sayı zaman zaman 200 ml şişeyi herkes bir yudum içecek şekilde de değişebiliyordu)
 • Playstation, Nintendo 64, X boxes, Vídeo oyunlarımız, 99 kablolu kanalımız , Dolby surround, Cep telefonumuz, Bilgisayarımız, Internet de Chat odalarımız YOKTU. Onun yerine ARKADAŞLARIMIZ vardı bolca!!! (Kesinlikle doğru)
 • Yürüyerek veya bisiklet ile uzakta oturan arkadaşlarımızı ziyaret edebiliyorduk, kapılarını çalıp hatta çalmayarak içeri girip onları oyun oynamaya çağırabiliyorduk!!! Evet dışarıda, o acımasız korkunç dünyada! Korumamız olmadan! Nasıl mümkün oluyordu bu?
 • Tek kale üzerine maç yapardık ve birisi takıma alınmadığında psikolojik travma oluşmuyordu ya da dünyanın sonu gelmiyordu. (Ki genelde ben alınmıyordum takımlara ^^)
 • Bazı öğrenciler diğer öğrenciler gibi başarılı değildi ve sınıfta kalabiliyordu. Fakat bu yüzden kimse psikoloğa ya da pedagoga gönderilmiyordu. Kimsede Dislexia, konsantrasyon sorunu veya hiperaktivite yoktu, basitçe o okul yılını tekrarlıyordu.
 • Özgürlüğümüz , üzüntülerimiz , başarılarımız , görevlerimiz vardı …Ve bunlar ile yaşamayı öğreniyorduk.

Soru: Nasıl oldu da bütün bunlara rağmen hayatta kalmayı başardık??? Ve daha da önemlisi kendi kişiliğimizi bu şartlar altında nasıl oldu da geliştirebildik??? Sen de bu jenerasyondan mısın? Şimdiki çocuklar büyük bir olasılık ile bizim yaşama şeklimizi sıkıcı bulacaklar (Ben öyle düşünmüyorum, onlar da isterdi böyle bir yaşamı) – fakat- bizler çok güzel ve mutlu yaşadık!!!!!! Değil mi????

Ben bir de bir kaç görselle desteklemek istedim arkadaşlar. Umarım sizi biraz olsun geçmişe, o masum yıllarımıza götürebilmişimdir.

80ler caprisun

80ler caprisun

80ler kasetler 80ler maytap 80ler misket 80ler sporcu kartları 80ler susam sokağı 80ler şemsiye çikolata
80ler turbo sakız 80ler walkmen 80ler 80lerde-cocuk+olmak-5 80-lerde-cocuk-Olmak-Nasil-Bir-Duygu 47763_0 alf seksenler-cocuk

 80ler tipitip