Selam, uzun zamandır yapmayı düşündüğüm bir şeyi yapıyorum bugün. Yabancı dildeki bir yazıyı Türkçe’ye çevirerek (çevirmeye çalışarak) fayda sağlamaya karar verdim. Bu yazımızda  5 dakikada nasıl ücretsiz ve kaliteli bir logo yapabilirim?  sorusunun cevabını arayacak ve muhtemelen de bulacağız. Gelin başlayalım.

 5 dakikada ücretsiz logo yapmak! 

Bu yazıyı okuduktan sonra bir tasarımcıya ihtiyaç duymadan ve sadece 5 dakikada ücretsiz logo yapabileceksiniz. Bittiğinde Nike ya da Apple logosu gibi olmayacak ama sanırım bu kadarı bile yeterli olacaktır.

 Dipnot:  Daha profesyonel bir logo istiyorsanız mutlaka profesyonel bir tasarımcı ya da ajansla çalışmanızı öneririm.

Başlamadan önce şu muhteşem programlardan birini indirin:

Hepsinin ücretsiz deneme sürümleri mevcut. Ve korkmayın, sadece metin ve şekil araçlarını kullanacağız. Yani fazla ayrıntılı bir şey yapmayacağız.

 Başlamaya hazır mısınız?  Siteniz ya da ürününüz/işletmeniz için kurumsal bir logo yapmaya başlıyoruz.

 1. Adım: Bu klasik yazı tiplerinden birini seçin! 

Aşağıdaki yazı tipleri daha önce tasarımcılar tarafından denenmiş ve kayda değer olarak görülmüştür. Bir çok tasarımcı bu yazı tiplerini kullanarak zamandan tasarruf etmiş. Mesela Target logosuna bir bakalım: Neredeyse hiç bir özel şey yok ve sadece Helvetica Neue yazı tipi kullanılmış.

target-logo-type

İlk olarak her yazı tipinde logo adınızı yazın. Büyük ve küçük harflerle her yazı tipinde deneyerek sonuçları değerlendirin. Daha fazla yazı tipine erişmek ve logo adınızı bu yazı tiplerinde de denemek için Lost Type Foundry‘i denemenizi öneririm. Bu yazı tipleri ücretlidir.

Dancygram” kelimesinin hangi klasik yazı tipinde nasıl göründüğüne bakalım. Böylece siz de kendinize uygun yazı tipini seçebilirsiniz.

yazi-tipleri

 2. Adım: Dizgi ile süsleyin! 

Özelliklerine baktıktan ve kontrol sağladıktan sonra kendinize uygun bir yazı tipi seçtiniz. Örneğin “Dancygram” kelimesi için “Futura” isimli yazı tipinden ilerleyelim. Gerçekten eğlenceli ve hafif tombul bir yazı tipi. Ayrıca çok yönlü ve çizgi ağırlıklı bir yazı tipi olduğunu da söyleyebilirim. Biz burada çizgi kalınlığı ve aralığı olan bir şey keşfetmeyi istiyoruz. İnce çizgi kalınlıkları sebebiyle zarif markalar için gayet yerinde bir tercih olacaktır. Aynı zamanda şık ve zarif olduğunu da belirtmem gerek. Kalın çizgi kalınlıkları ise müşteriye sağlam ve güvenilir bir his veriyor.

logo-icin-yazi-tipleri

 3. Adım: Logonuz için bir ikon (simge) ekleyin! 

Şimdi logomuzun yazı tipini belirledik. Sırada logo yazı tipimize uygun bir ikon (simge) eklemek var.  Basit bir teknik olarak çember, kare veya elmas benzeri şekil üzerine logomuzun baş harfini yerleştiriyoruz. Biz burada “Dancygram” kelimesi üzerinden gittiğimiz için “D” harfini kullandık. Burada sadece siyah veya beyaz olarak kalsın. Renklendirme kısmına daha sonra gireceğiz.

5-dakikada-logo-yapmak

 4. Adım: Logonuzu renklendirin! 

Her görsel kimlik, markanın daha fazla bilinir olması için renkli bir arka plana ihtiyaç duyabilir. Seçiminizi yapmanız için milyonlarca renk ve tonu arasından seçim yapmak biraz zor olabilir ama burada markanıza uygun rengi ve sonra tonunu seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Neyse ki Tobias van Schneider bize yardımcı olmak için Color Claim‘i yapmış. Logonuz için bu örneklere bakarak daha kolay renk seçimi yapabilirsiniz. Şimdi de “Dancygram” kelimemiz için bazı renklerin nasıl göründüğünü inceleyelim.

ucretsiz-logo-yapmak

 5. Adım: Logonuz neredeyse bitti! 

Genel olarak fena değiller gibi ha? Siz ne dersiniz? Bu yazıyı okuduğum kaynakta mavi arka plan üzerine pembe olan 64 numarayı çok beğendiğini söylemiş yazarı ve bu renk kombinasyonunun logoyu ön plana çıkarttığını belirtmiş ama benim en az beğendiğim o oldu. 48 ve 43 daha şık ve kurumsal geldi bana. Şimdi de logonuzu tekrar ederek yeni bir logo sayfası oluşturun ve farklı farklı renklerle birlikte deneyin.

yazi-tipi-ile-logo-yapmak

 Bonus adımı: Gerçek bir ikon (simge) ile birlikte isim projenizi kullanın! 

D ikonunu (simgesini) eğlenceli bir şekilde yaptık ama biz gerçekten unutulmaz bir şekil ya da illüstrasyon kullanma taraftarıyız. Sizi Noun Project ile tanıştırmak isterim. Büyük simgeler ve çizimler bulmak için harika bir yer. Kullanmayı düşünürseniz Noun Project lisans koşullarını okumanızı öneririm.

Ben logomuz için “pantolon” kelimesini aradım ve gözüme hoş gelen bir tanesini seçtim. Bu seçimle birlikte sadece yazı tipi ve arka plandan oluşan logoma bir de ikon (simge) ekleyerek güncelledim.

ikonlu-logo-yapma

 Son adım: O zaman dans? 

Umarım bu yazıyı beğenmiş ve okumaya değer bulmuşsunuzdur diyor yazarı. Yani aslında birinci yazarı. Ben de Türkçeleştirmeye çalışan kişi olarak umarım, başarabilmişimdir diyorum. Aşırı derecede karmaşık ve zor görünen logo tasarımına umarım biraz olsun yaklaşmanızı ve cesaretinizi toplamanızı sağlayabilmişimdir. Daha profesyonel bir logo istiyorsanız başta da dediğim gibi alanında uzman bir grafiker ya da ajansa başvurmanızı öneririm.

Eğer bu yazıdan sonra ve bu yazıyı referans alarak 5 dakikada bir logo yapmaya karar verirseniz yaptığınız logoyu görmek isterim. 

Yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Dediğim gibi yeni logonuz olursa diye görmek için sabırsızlanıyorum. Herhangi bir sorunuz varsa lütfen konu altından yorumla sorun.

 Ana yazarın notu:  Eğer beni sosyal medyada takip etmek isterseniz:  Twitter  Instagram Facebook

Haftalık videolarımıza göz atmak isterseniz:   Youtube

Blogumu okumak isterseniz:  DesignInc

Evet arkadaşlar, yazının burada sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yayında ve yapımda emeği geçen… (şaka şaka)

Ulan ne biçim çevirmişsin, senin İngilizcene dıııııııt dııııııt diyen biri varsa buyurun efendim İngilizcesi aşağıdadır. Siz de haklısınız, bu kadar yapabiliyorum ama affola 🙂

 

Soure – Kaynak: https://journal.designinc.com/how-to-make-a-logo-for-free-in-about-5-minutes-a4f409176a8e#.dk82g8oj0