Site tanıtımları

3d Oyunlar Nasıl yapılır?

Yazar: Çağrı

3d Oyunlar Nasıl yapılır?

Coğumuz 3d *oyunların nasil yapildigini merak etmistir ve neredeyse herkes 3 boyutlu flash oyunlar yapmaya imrenmiştir. Simdi ben de size ” 3d oyunlar oyunlar nasıl ve hangi programlama dilleri ile yapılır?” onu anlatacağım.

3d oyunlar yapmak icin size bazı programlar gerekecektir. Bunlardan bazıları Java ve C++’dır. Çoğu oyun ise C++ dili ile yazılmaktadır. Bunun nedeni C++’nın Java’dan daha güçlü bir yapıda olmasıdır. Fakat Java’nın da C++’ya oranla daha üstün özellikleri bulunmaktadır. Örnek olarak Java’nın C++’ya göre daha hızlı çalışması verilebilir.

Özellikle cep telefonları için yapılan oyunların çoğu Java diliyle yazılmaktadır. Fakat bunun için iyi bir programlama bilgisi şarttır. Fakat 3d oyunlar yapabilmeniz için mutlaka biraz da OpenGl ve Directx programlama dillerini bilmeniz gerekmekte. Bu dilleri yeterli derecede biliyorsanız 3d oyunlar oluşturabilirsiniz. Eğer çok yeni iseniz hazır oyunları editlemekle başlayabilirsiniz. Bunun dışında flash oyunlarınızı Macromedia Flash programı ile de yapabilirsiniz. Yani Adobe’nin bunun için çok çalıştığını görebiliyoruz.

Yazar hakkında

Çağrı

Ekim 87'den bu yana nefes alıp veren bir beşer. Çokça şaşar.

Yorum bırak

1 yorum

  • Böyle işlere hevesi olan arkadaşlar için temel düzeyde nelere ihtiyacı olacağını anlatan güzel bir yazı olmuş. Tabi gerçekleri de yazmak lazım çok büyük paralar ve ekip isteyen tek başına sadece amatör işler çıkabileceğini anlatmakta yarar var. Yazı için teşekkürler.