Genel

31 Aralık 2016

Yazar: Çağrı
 Neden iPhone 7 aldım yazısını okumak için buradan buyurun. 

Her şey; doğup, gelişip sona ermeye mahkumdur. Nitekim 2016 olarak bildiğimiz bir takvim yılı daha bitmek üzere. Bu yıldan aklımda ne yazık ki güzel şeyler kalmadı. Hep bir patlama ve siyasi istikrarsızlıklar hatırlıyorum. Umarım 2017 siyasi anlamda daha istikrarlı bir yıl olur çünkü siyasetin istikrarı ekonomiyi de direkt olarak etkileyeceğinden ülkenin mutluluğunu arttıracak bir etkendir. Bu sıkıcı girizgahı geçecek olursak; size bazı şeyler anlatmak istiyorum.

 Suskumru’nun teması 

Öncelikle Suskumru’nun temasını değiştirdim ama hız konusunda sorunlarım var. Birçok farklı hata mevcut ve bunları düzeltmek adına Lacivert sağolsun çok yardımcı oldu, oluyor. Ayrıca WPMavi de bana kaynak oluyor. Kendilerine teşekkür ederim. Umarım yeni bir tema değiştirmeye ihtiyaç duymadan sorunları hallederek bu temayı kullanmaya devam ederim, zira tasarım olarak içime siniyor. Ha tabi, başka tema tavsiyeniz varsa da alırım.

 Cagrima – Şiirlerim & Düzyazılarım & Oyunculuk notlarım 

Şiirlerimi, düzyazılarımı, oyunculuk adına notlarımı ve showreel’imi paylaşabileceğim. Biraz daha cv niteliğinde bir sitem olsun istiyordum. Bunu Suskumru’da da yapabilirdim ama daha az güncelleyeceğim farklı bir site fikri daha sıcak geldi. Bu aşamada düşünürken karar verdim. Önce cmalkan.com adresini almayı düşünüyordum ama sonra Metehan Türkdönmez’in önerisiyle cagrima.com olsun dedim. (Artık yok, sildim) Aldım ve kurdum. Şiirlerim, düzyazılarım yer alıyor orada. Zaman oldukça çeşitli yerlerde olan şiirlerimi ve düzyazılarımı toparlayarak oraya yazmaya devam edeceğim.

 Bazı şeyleri satma kararı 

Zamanımı alan ve aldığı gibi pozitif anlamda maddi/manevi bir çıkar sağlamayan sitelerim ve domainlerim konusunda daha sade olmaya karar verdim. İnternet aleminde çok aktif olmak ve birden fazla şeyle uğraşmak iyi değil ve sanırım bana göre de değil. Onun için aşağıdaki zamazingolar satılıktır:

 • Biliyormusunuz.net
  • 8 Eylül 2018’e kadar domain süresi mevcuttur.
  • 60 TL değerinde ücretli WordPress teması vardır.
  • 91 adet özgün yazı mevcuttur. Yazılar özenle hazırlanmıştır.
  • Ortalama günlük hiti 40 civarındadır. Adsense geliri yoktur/yok denecek kadar azdır.
  • Tanıtım yazısı satışı yapılmamış, link çıkışı yapılmamıştır.
  • Hosting dahil değildir.
  • Ücret konusunda aklımda bir rakam yok, sizin varsa iletin lütfen.
 • Sadecetiyatro.com – Bunun burada satılacağını düşünmüyorum ama eşiniz dostunuz varsa bu alanla ilgilenen haber verin.
 • sitelazim.com
  • Web tasarım yaparım, bu alanda iş yaparım diye almıştım.
  • Ücretsiz bir tema kuruludur.
  • Bütün hizmet alanları eklenmiş ve site kategorileri hazırlanmıştır.
  • Masrafsız bir sitedir; hosting hariç.

 Ücreti karşılığında yazı yazmaya tekrar başladım. 

Bu sektöre ilk girdiğim zamanlarda az da olsa yaptığım bu işi tekrardan yapmaya başladım. Hatta bir arkadaşla uzun süreli çalışmak üzere anlaştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Hem az da olsa gelir elde ediyorum hem de bu alanda neler yapabileceğimi görmüş oluyorum. Şimdilik markalara içerik üretmek gibi fırsatlar karşıma çıkmamış olsa da yapabileceğimi görüyorum.

 Güzel bir belgesel film izledim: Çöpte Dostoyevski Buldum! 

Adana’da bölünmüş bir ailenin ferdi olarak başlayan yaşamında kaportacılılıktan, kağıt toplayıcılığına uzanan ve çöpte bulduğu kitaplarla hayatın değişmesine uzanan gerçek bir yaşam öyküsü. Oktay, bu yolculuğun sonunda Beyoğlu’nda bir sahaf açıyor. Lamelif Sahaf olarak bilinen bu sahafta Oktay, kendisi gibi sokak insanlarının da hayatına dokunmaya devam ediyor. Şu adresten 4 partlı olan belgeseli izleyebilirsiniz: 

 Notları toparlamak 

Ben de birçok multitasking mağduru gibi notlarımı çok farklı yerlere alıyordum. 4-5 tane defter, flash bellek, harici disk, bilgisayardaki sayısız Word dosyası, Evernote, Google Keep, Drive, Colornotes gibi not alma uygulamaları ve Simple Sticky Notes üzerinde bulunan notlarımı sadece Evernote hesabımda topladım. Bu nelere gereksiz zaman harcadığımı da görmemi sağladı. Artık notlarımı her zaman yanımda olan telefonumdan Evernote’ta alıyorum. Çok acil ve uzun yazmam gerekirse defterime yazıyor, en kısa zamanda Evernote’a aktarıyorum. Bu anlamda size de öneririm.

 “Kişisel blog nasıl açılır?” yazısı 

5 yılı aşkın bir süredir Suskumru’da blog yazıyorum ve bu alanda az da olsa birikim, deneyim kazandım. Merak eden okuyucularım olabileceğini düşünerek kapsamlı bir rehber yazı hazırlamayı düşünüyorum. Eğer sizin bu alanda önereceğiniz bir şey ya da soracağınız sorular varsa yazıyı birlikte şekillendirebiliriz.  Hemen şimdi sor bana!    cagri.m.alkan@gmail.com 

 Mutlu olun ömrünüz boyunca! 

Yazımı burada sonlandırıyorum. Umarım 2017, hepimize ummadığımız kadar mutluluk ve huzur getiren bir yıl olur. Hep birlikte başarılarımızı en üst seviyelerde yaşarız umarım. Bir de bloglar daha aktif olur, en başta ben 🙂

Sevgiler.

Yazar hakkında

Çağrı

Ekim 87'den bu yana nefes alıp veren bir beşer. Çokça şaşar.

Yorum bırak

13 yorum

 • Abi,
  Tema olayına kafayı çok takıyorsun. Newspaper, Voice, Seashell, Newsmag vs. popüler temalardan birini kurup kafana göre özelleştirip bundan sonra yazılarına odaklanabilirsin. Sürekli tema değiştirmek site üzerindeki sistematiği de bozacak, yazılarındaki düzen bozulacak. Bi’ temada karar kıl artık nolur 🙁 Her konuda yardımcı olmaya çalışırım, istediğin zaman yazabilirsin.

  Siteni yavaşlatma sebeplerinden biri görsel optimizasyonları. Her teman için eklentiyle görselleri yeniden boyutlandırıyorsun, bu sefer dosya sayın artıyor. Bu da etkiler. Yetersiz bir tema kullanıyorsan fazla eklenti kurman gerekir, bu da sistemini yavaşlatır. Önerim; WP Fastest Cache eklentisi + cloudflare kurulumu. Önermiyorum ama çok fonksiyonlu diye ekstra bileşenler için jetpack kullanımını öneren de çok. Yine de sen bilirsin abi.

  Diğer projeler için de site açacağına yeni kategori aç abi, kategori sayfasını tema panelinden en olmadı yardım/destek bir şekilde kodlarla halledelim istediğin düzene sokalım o şekilde devam et. Çünkü kafandaki bir şeyi yapmak istediğinde onu yeni bir projeymişçesine hayata geçirdiğin zaman soğuyorsun, çok projen oluyor, birine odaklansan diğeri kalacak..

  Suskumru kal abi, kategorilerinle, diğer sitelerine koyacağın şeylerle doldur buraları öylesi daha sağlıklı olacaktır emin ol bak.

  Ben ve göbeğim her zaman yanındayız abi.
  Sakalın olayım.

 • Bu temanı çok beğenmedim açıkçası. Shadow’lar çok gözüme battı. Modası geçti onların bence. Ama yine de güzel denilebilir. Optimizasyon konusunda takıldığın yerde, nerde olduğumu biliyorsun. 🙂

  • Sinan, içime sinen bir tema olsa balıklama dalacağım ama bir türlü bulamıyorum 🙂 Optimizasyonla ilgili bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Yapamazsam damlarım 🙂 Çok teşekkürler.

 • Abi estağfurullah 😀 Bu arada senin komple bir 0’dan başlayıp, bundan önce wordpress ve database hakkında iyi bilgi saihibi olman gerekiyor. Çok hor kullanıyorsun sitelerini 😀

 • Keyifli bir yazı olmuş, tema güzel fakat biraz hantal gibi. Önerim ne kadar gereksiz eklenti varsa kaldırıp WPMAVİ’nin blogundaki WordPress Veritabanı Temizleme – Optimize Etme makalesinden faydalanmanız. Yeni yıl size huzur ve mutluluk getirsin 🙂

  • Teşekkür ederim Seyit Ali. Evet, tema hantal ve elimden geleni yapıyorum ama ne yazık ki kayda değer bir sonuç alamıyorum. En son WpMavi’deki yöntemi deneyip olmazsa tema değiştireceğim. Hepimize mutluluk getirsin 🙂