Geçen gece canım o kadar sıkıldı ki anlatamam. Dedim bir film izleyeyim ama ne? Sonra bir arkadaşımın tavsiyesi geldi aklıma: 3 Idiots! İlk olarak filmin süresine baktım: Neredeyse 3 saat. Bu biraz “Oo çok uzun izlerken uyuyakalırım” dedirtse de izlemeye karar verdim ama o da nesi: Film bittiğinde halen uykum gelmemişti. Ve izlerken bir ağlayıp bir gülmekten çift kişilikli hissetmeye başlamıştım. Ayrıca film izlediğim ilk Hint Sineması filmi ve son olmayacak kesinlikle. Melek de bana bu konuda bir çok film tavsiyesinde bulundu Hint Sineması’na dair. Melek’in sineblogunda da bir çok kaliteli filmin eleştirisini ve analizini bulabilirsiniz.

Kısaca filmden bahsetmek gerekirse; Film Hint Sineması’nın en gözde örneklerinden biri. Yönetmenlik koltuğunda Rajkumar Hirani’nin oturduğu filmin oyuncuları ise Aamir Khan, Kareena Kapoor, Madhavan, Akhil Mishra, Boman Irani, Mona Singh, Omi Vaidya, Rajeev Ravindranathan, Sharman Joshi gibi kaliteli isimlerden oluşuyor.

Genel altyapı olarak eğitim sistemini eleştiren ve eleştirirken de yerden yere vurarak izleyicilere gerçekten doğruyu gösteren bir film olan 3 Idiots (3 aptal) hem senaryosu, hem oyunculukları hem de müzikleri ile oturup bir daha izlenecek bir film.

Hindistan’da en iyi mühendislik okulu olarak kabul edilen eğitim kurumuna seçilen Raju ve Farhan, onlardan biraz daha geç olarak okula gelen Ranço ile tanışınca hayatlarının değiştiğini anlayacaklar. Gerçi Ranço ile tanışan herkes anlayacak bunu ya o da ayrı bir mesele.

Filmin ana mesajlarından biri de bir çok insanın hayatında tam vazgeçeceği sırada muhteşem bir geri dönüş yapmasını anlatıyor. Yazılışıyla All is well, okunuşuyla All iz well olarak sunulan mesaj, her şeyin iyi olacağına dair bir inancı perçinliyor. Ben de daima olumlu düşünen biri olarak bu inanca sonuna kadar bağlıyım. Şimdiye kadar hiç yanılmadığımı da belirtmek isterim. İstersen oluyor 😉

Filmin sonuna doğru Rançodass Şamaldas Çançad olarak bilinen ama ismi aslında farklı olan ana karakterimizin oluşturduğu vaha adeta bir cennet dedirtti bana. İnanın izleyince siz de bu fikre kapılacaksınız. Hatta sahneyi koyayım: