Sinema-tiyatro

12 Öfkeli Adam oyununu izledim! #tiyatro

Yazar: Çağrı

Dün akşam, yani 28 Ekim Cuma akşamı Ümraniye Haldun Alagaş Sahnesi’nde İstanbul Şehir Tiyatroları’nın oyunu olan 12 Öfkeli Adam’ı eşimle birlikte izledim. Aslında izleyeceğimiz oyun farklıydı. Benim en sevdiğim Türk tiyatro yazarı olan “Memet Baydur”un en sevdiğim ve 2010’dan bu yana arada okuduğum “Yangın Yerinde Orkideler” adlı oyununu izleyecektik. Hatta bu oyunu benim de içinde bulunduğum “Mimus Tiyatro Topluluğu” 2012’de sahnelemişti. Onunla ilgili yazım burada: Yangın Yerinde Orkideler – Mimus

Haftaiçi mail kutuma bir mail düşmüş, mailde şöyle yazıyordu:

Sanatçılarımızdan Can Ertuğrul’un rahatsızlığı nedeniyle, 27-29 Ekim 2016 tarihlerinde Ümraniye Sahnesi’nde sahnelenecek “Yangın Yerinde Orkideler” adlı oyunun yerine aynı tarihlerde “On İki Öfkeli Adam” adlı oyun sahnelenecektir.

Biletleriniz sahnelenecek olan “On İki Öfkeli Adam” adlı oyunda aynı tarih, sıra ve koltuk numaralarına aktarılmıştır.

Oyunumuzu tercih etmemeniz durumunda dilerseniz biletlerinizi açığa aldırabilirsiniz.

Açığa alınan biletleri sezon sonuna kadar dilediğiniz sahnede ve oyunda kullanabilirsiniz. Bilet aktarımı için seyirci@ibb.gov.tr mail adresinden veya 0212 455 39 00

(mesai saatleri içerisinde) numaralı telefondan işlem yaptırabilirsiniz.

Biz de eşimle istişare yaparak bu oyunu izlemeye karar verdik. İyi ki de bu kararı vermişiz, sebeplerini birazdan anlatıyor olacağım.

 12 Öfkeli Adam tiyatro oyununun konusu 

“On İki Öfkeli Adam” adlı oyunda; Şüphelinin suçlu olduğunun genel kabul görüldüğü jüride, bir üye bu karara karşı çıkarsa ne olur? 12 jüri üyesi üzerinden adalet kavramını sorgulayan oyun tiyatro seyircisi ile buluşuyor.

 12 Öfkeli Adam tiyatro oyununun oyuncuları 

 • Ahmet Özaslan
 • Ali Gökmen Altuğ
 • Burteçin Zoga
 • Enes Mazak
 • Erkan Akkoyunlu
 • Gün Koper
 • Kutay Kırşehirlioğlu
 • Mehmet Avdan
 • Metin Çoban
 • Nihat Alpteki
 • Rahmi Elhan
 • Serdar Orçin
 • Yalçın Avşar

 12 Öfkeli Adam tiyatro oyununun mutfağı 

Yazan: Reginald Rose

Çeviren: Cemal Berk

Yöneten: Arif Akkaya

Dramaturji: Hatice Yurtduru

Sahne Tasarımı: Ayhan Doğan

Kostüm Tasarımı: Nihal Kaplangı

Işık Tasarımı: Özcan Çelik

Yönetmen Yardımcısı: Çağlar Polat

Süresi: 2 perde ve 1 saat 50 dakika

 12 Öfkeli Adam tiyatro oyunu ile ilgili notlarım 

Oyun 12 kişiyi alacak oval bir masa etrafında geçiyor. En başında 12 adamdan oluşan (oyuncu kadrosu 13 kişi bu arada. Bir de güvenlik görevlisi var.) ve dekoru değişmeyen bir oyunun sıkıcı olacağını düşünüyorsunuz ama oyunculuklar o kadar muazzam ki ne ara oyunun sonuna geldiğinizi anlamıyorsunuz. Bir polisiye romanın içinde gibi hissediyorsunuz kendinizi.

Her bir oyuncunun kendine ve yarattığı karaktere has üslubu ve oyunculuk yorumu ile de kocaman bir alkışı hakediyor. Genel manada oyunun yorumlanmasında minimal oyunculuk esas alınmış. Tamam minimalizmi aşan sahneler de var ancak ortalamaya vurduğunuzda “Ben minimal bir oyunum” diyor. Basit olan iyidir, anlayışı oyunun neredeyse her noktasında kendini hissettiriyor.

Bazı oyuncuların diğerlerine nispeten daha az sahne görünürlüğüne sahip olması durumu da mevcut. Sanırım bu yönetmenin tercihi ama oyunu okumadığım için net bir şey de söyleyemiyorum.

Hepsi öfkeli 12 jüri üyesi bir cinayet sonrası 19 yaşındaki bir genci elektrikli sandalyeye gönderecek karar üzerinde çalışıyor. En başında sadece 1 jüri üyesi sanığın suçsuz olduğunu iddia ederken zamanla bütün üyeler sanığın suçsuzluğu üzerinde fikir birliğine varıyor. Tabi bu, burada yazdığım gibi kolay olmuyor. Son derece sert tartışmalar, deliller, ip uçları ve zaman zaman gırtlak gırtlağa varacak ölçüde öfkelenmeler neticesinde herkes sanığın suçsuzluğu hususunda birleşiyor. Ben ve eşim oyun sonunda herkes “Sanık suçsuzdur” dediğinde; oyunun başında “Sanık suçsuzdur” diyen jüri üyesinin fikir değiştirip “Hayır, suçludur” diye ters köşe yapacağını sanmıştık, öyle beklemiştik ama öyle olmadı.

Bu arada oyunun ilk perdesi hareketli bir sahnedeyken bir anda bitmişti. İkinci perde aynı hareketli sahneden ve üstelik aynı vücut pozisyonlarında profesyonel olarak başladı. Yani sanki hiç ara verilmemiş gibi, sahne soğumamış gibi geçiş yapıldı. Bu durum seyircide “Vay be, helal olsun” alt metninde “Aaa” nidalarına sebep oldu. Alkış, alkış, alkış…

Oyun sonunda her bir oyuncu ayrı ayrı alkışı hak etti. Sanırım salonun % 80’i ayakta alkışladık. Bu da ne kadar başarılı bir oyun olduğunun göstergesi. Bütün oyuncuları beğendim ama en beğendiğim 5 oyunculuk sıralama olmaksızın şöyleydi:

Serdar Orçin

Ahmet Özaslan

Ali Gökmen Altuğ

Burteçin Zoga

Metin Çoban

Dekor ve müzikle birlikte ışığın da minimal oyun düzenini tamamlayacak ölçüde çok iyi seçimler olduğunu belirtmem gerek. Buradan emeği geçen herkesi alkışlıyorum.

 12 Öfkeli Adam tiyatro oyununun fotoğrafları ve videosu 

Yazar hakkında

Çağrı

Ekim 87'den bu yana nefes alıp veren bir beşer. Çokça şaşar.

Yorum bırak

7 yorum

 • Bu yaziyi gordum ve yorumdan sonra hemen kiz arkadasimla gitmek icin bilet bakacagim. Bayadir aklimda var gitmek istiyordum, hatta filmini cok begenmistim, bugune nasipmis sayenizde tesekkurler 🙂

 • Ödevimden dolayı gitmek zorunda kaldığım bir oyundan böylesine zevk almak beni çok mutlu etti,yazımı hazırlama aşamasında yazınızı gördüm ve oyunu beraber aynı salonda izlediğimizi farkettim.Aynı dakikalarda aynı sahneleri izlerken sizin oluşturduğunuz farklı yorumları okumaktan zevk aldım ve yazıma da kuşkusuz bakış açısı katkınız oldu. Teşekkür ederim ve bundan sonra da yazılarınızı keyifle takip edeceğim inşallah 🙂

  • Buna gerçekten çok şaşırdım ve sevindim Hatice Hanım. Fayda sağlayabildiğime de ayrıca sevindim çünkü, faydalı olmak güzel 🙂

 • Bu yıl Nisan ayında bir arkadaşım ile gittiğim bir oyundu. Çok beğenerek izlemiştik. Epey hareketli ve bol bağrışmalıydı. Oyunculuklar zaten harikaydı. İnceleme yazısını yazmış olmanız beni çok mutlu etti. Kaleminize sağlık. Sizden tiyatro konusunda çok şeyler kapacağım sanırım. Teşekkürler?